Hyppää sisältöön

Sylvia-myrsky aiheutti Pirkanmaalla noin 170 vahingontorjuntatehtävää

Sähköverkoissa on vielä aamulla joitain vikoja, mutta korjaustyöt ovat käynnissä.

Puu kaatunut keskeltä runkoa.
Sylvia-myrskyn pelastuslaitokselle aiheuttamat tehtävät olivat pääasiassa kaatuneiden puiden raivauksia. Tehtäviä oli ympäri Pirkanmaata. Kuva: Lassi Lähteenmäki / Yle
Heli Mansikka

Tiistaina Suomen yli pyyhkäissyt Sylvia-myrsky aiheutti Pirkanmaan pelastuslaitokselle kaikkiaan noin 170 vahingontorjuntatehtävää. Vakavimmilta vahingoilta vältyttiin.

Päivystävä palomestari Ilpo Kuokkanen kertoo, että tehtävät liittyivät lähinnä kaatuneiden puiden raivaukseen. Ilmoituksia tuli myös sähkölinjoille kaatuneista puista, mutta niissä raivaus jää sähköyhtiöille.

Tilanne rauhoittui kello 19 aikaan.

Sähköverkossa on keskiviikkona aamulla vielä joitain vikoja, mutta korjaustyöt ovat käynnissä. Esimerkiksi Elenialla oli kuuden aikaan 350 asiakasta ilman sähköä. Yhtiö kertoo nettisivullaan, että viankorjaus on jatkunut läpi yön.

Lisää Pirkanmaan uutisia Ylen nettisivuilla ja Yle Areenassa. Kuuntele, katsele ja lue, mitä lähelläsi tapahtuu.

Onko sinulla uutisvinkki tai kuvasitko uutistilanteen? Lähetä vinkki tampere@yle.fi.

Suosittelemme