Hyppää sisältöön

Suureen pressuhalliin varastoitu rakennusjäte paloi jätelaitoksella Tampereen Tarastenjärvellä

Palo on saatu sammumaan. Rakennusjätettä sisältänyt jätekasa raivattiin henkilökunnan ja pyöräkuormaajan avustuksella ulos, jossa se sammutettiin.

Teollisuusalueella on parkissa pelastuslaitoksen autoja. Takana näkyy teollisuushalli.
Tulipalo on hallinnassa, mutta sammutus- ja raivaustyöt jatkuvat yli 20 yksikön voimin. Kuva: Marko Melto / Yle
Heli Mansikka
Avaa Yle-sovelluksessa

Tarastenjärven jätteenkäsittelylaitoksella syttyi aamulla tulipalo noin 5 000 neliön kokoisessa kevytrakenteisessa teollisuushallissa. Tulessa oli Destaclean-yrityksen halliin varastoitu rakennusjäte. Ensitietojen mukaan kyse oli eristepaaleista.

Pelastuslaitos sai hälytyksen Tarastentiellä olevasta rakennuspalosta noin kello 8.10 torstaiaamuna.

Autotielle on parkkeerattu rekka ja pelastuslaitoksen autoja.
Pelastuslaitos sai hälytyksen suuresta rakennuspalosta kello 8.10 torstaiaamuna. Kuva on jätteenkäsittelylaitokselle vievän tien varresta. Kuva: Marko Melto / Yle

Pelastuslaitokselta kerrottiin Ylelle kello 8.45, että palo on hallinnassa, mutta sammutus- ja raivaustyöt jatkuivat yli 20 yksikön voimin.

Jätekasa raivattiin henkilökunnan ja pyöräkuormaajan avustuksella ulos, jossa se sammutettiin.

Pelastuslaitoksen mukaan palosta ei aiheutunut henkilö-, omaisuus- tai ympäristövahinkoja.

Pelastustyöt oli saatu päätökseen kello 10 mennessä.

Palon syttymissyystä ei ole tietoa.

Karttakuva, joka näyttää Tarastenjärven jätteenkäsittelylaitoksen sijainnin.
Kuva: Sanni Isomäki / Yle / © Mapcreator.io

Lisää Pirkanmaan uutisia Ylen nettisivuilla ja Yle Areenassa. Kuuntele, katsele ja lue, mitä lähelläsi tapahtuu.

Onko sinulla uutisvinkki tai kuvasitko uutistilanteen? Lähetä vinkki tampere@yle.fi.

Juttua on muokattu kello 9.57: Juttua on päivitetty kauttaaltaan, kun uutta tietoa on saatu.

Suosittelemme