Hyppää sisältöön

Kosteudenpoistolaite sytytti tulipalon Vaasan Gerbyssä – satavuotias talo säästyi omistajan toimien ansiosta

Rakennuksessa ei voi asua toistaiseksi. Pelastuslaitos jatkoi jälkivartiointia aamuyöhön.

Pohjanmaan pelastuslaitoksen paloauto lähikuvassa.
Pelastusviranomaisen arvion mukaan tulipalo tukahtui hapenpuutteessa itsekseen. Kuva: Merja Siirilä / Yle
Merja Siirilä

Sähköllä toimiva kosteudenpoistolaite syttyi palamaan ja sytytti samalla uretaani- ja styroksilevyt noin 200-neliöisen, yli sata vuotta vanhan omakotitalon kellarissa Vaasan Gerbyssä eilen illalla.

Talon omistaja toimi hätäkeskuspäivystäjän ohjeiden mukaisesti ja sulki ulkoa kellariin johtavan oven. Tämän lisäksi omistaja otti kosteudenpoistolaitteen töpselin pois seinästä ja laittoi rakennuksen kivijalan ilmastointiluukkuihin muovit.

Pelastusviranomaisen arvion mukaan tulipalo tukahtui hapenpuutteessa itsekseen ja omistaja tai savusukeltajat eivät nähneet liekkejä.

Rakennuksessa ei voi asua toistaiseksi. Pelastuslaitos jatkoi jälkivartiointia aamuyöhön.

Suosittelemme