Kaustisen keskustailme uudistuu kunnantalon lähellä, sillä Osuuskauppa KPO rakentaa tontilleen uuden S-Marketin. Vanha rakennus puretaan pois, kun uusi on otettu käyttöön.
Uusi runsaan 3000 neliön myymälähalli sijoittuu tontille Kauppatien suuntaisesti, vanhan rakennuksen taakse.
Rakentamaan päästään todennäköisesti lokakuussa ja työt kestävät noin vuoden, kertoo talousjohtaja Matti Laukka.
Uusi kiinteistö on hiukan suurempi kuin nykyinen. Tilaa on yhdelle vuokralaiselle. Rakennus lämpiää kalliolämmöllä ja energiaa saadaan myös aurinkopaneeleista.
Talousjohtaja Matti Laukka kertoo, että vanha kiinteistö on käyttöikänsä päässä teknisesti. Sen uudistaminen olisi ollut epätarkoituksenmukaista ja kallista.
Uudisrakennusprojektin tarkoista summista ei puhuta, mutta kyse on useista miljoonista euroista.
Samalla uusitaan myös polttonesteen jakeluasema, ja tontille rakennetaan latauspisteet sähköautoille.
KPO rakentaa parhaillaan S-Marketia Vaasan Sundomiin ja meneillään on myös Sokos Hotel Royalin uudistus.