Hyppää sisältöön

RKP ei aseta omaa presidenttiehdokasta

Puolue ei halua edesauttaa liberaalin kentän jakautumista, kertoo Anna-Maja Henriksson tiedotteessa.

Anna-Maja Henriksson katsoo ohi kameran.
Anna-Maja Henriksson kuvattuna opetusministeriössä 7. elokuuta. Kuva: Lauri Karo / Yle
Toni Joukanen

Suomen ruotsalainen kansanpuolue RKP ei aseta omaa presidenttiehdokasta vuoden 2024 vaaleihin, kertoo puolue tiedotteessaan.

RKP:n puoluehallitus päätti asiasta yksimielisesti torstain kokouksessaan.

Puolueen puheenjohtajan Anna-Maja Henrikssonin mukaan puoluehallituksessa käytiin perusteellinen keskustelu, jossa punnittiin ehdokkaan asettamisen hyvät ja huonot puolet.

– RKP:lle on tärkeää, että voimme taata, että Suomen seuraava presidentti puolustaa liberaaleja arvoja, demokratiaa, ihmisoikeuksia ja oikeusvaltiota kaikissa olosuhteissa. Tällä hetkellä useat liberaalit ehdokkaat ovat jo ilmoittautuneet ehdolle, eikä RKP halua edistää liberaalin kentän jakautumista entisestään. Siksi RKP päättää olla asettamatta tällä kertaa omaa ehdokasta seuraavissa presidentinvaaleissa.

Henrikssonin mukaan RKP ei myöskään tue ketään yksittäistä ehdokasta presidentinvaaleissa, mutta puolue aikoo aktiivisesti osallistua poliittiseen keskusteluun Suomen tulevaisuudesta.

Presidentinvaalien ensimmäinen kierros käydään tammikuussa 2024 ja mahdollinen toinen kierros helmikuussa.

Suosittelemme