Hyppää sisältöön

Nurmeksen biohiiltämössä jo vuoden kolmas tulipalo – Palomestari: ”Vaikuttaa toimintahäiriöltä”

Puustako Oy:n puukuivurissa syttyi palo lauantaina iltapäivällä. Sama laite aiheutti tehtaalla tulipalon myös helmikuussa ja huhtikuussa. Palaneen kuivurin on maksanut Nurmeksen kaupunki.

Pohjois-Karjalan pelastuslaitoksen logo paloauton ovessa.
Pelastuslaitos on käynyt samalla tulipalopaikalla Nurmeksessa jo kolmesti tänä vuonna. Kuva: Heikki Haapalainen / Yle
Petri Karvinen

Biohiilen valmistuksessa käytettävä puukuivuri syttyi palamaan lauantaina Pohjois-Karjalan Nurmeksessa.

Pelastuslaitos sai hälytyksen Puustako Oy:n tehtaalle Voimatielle kello yhden jälkeen iltapäivällä. Kytevä palo saatiin runsaassa tunnissa hallintaan, eikä henkilövahinkoja sattunut.

Sama kuivuri syttyi tänä vuonna palamaan myös helmikuussa ja huhtikuussa. Päivystävän palomestarin Sami Meriläisen mukaan tapaus herättää kysymyksiä laitteen käytöstä.

– Palo syttyi noin 20 metriä korkeassa metallisylinterissä, jossa puuta kuivataan lämpimällä ilmalla tai kaasulla. Jostain syystä puumassa oli syttynyt tuleen. Vaikuttaa toiminta- tai prosessihäiriöltä, Meriläinen sanoo.

Palaneen kuivurin on maksanut Nurmeksen kaupunki, joka vuokraa sitä Puustako Oy:lle. Laite on maksanut yli miljoona euroa.

Suosittelemme