Hyppää sisältöön

Katso kuvista, miten upeasti revontulet leimusivat viime yönä ympäri Suomen

Tulevina öinä revontulet saattavat jäädä pilvien taakse maan etelä- ja pohjoisosissa. Mahdollisuus revontulien näkemiseen on olemassa vielä keskiviikkona ja torstaina tietyissä osissa maata.

Maanantaina 18.9. päästiin Pirkanmaalla ihailemaan kauden ensimmäisiä revontulia. Myös Kangasalan Haralanharjulla taivas loimusi. Lukijan video, kuvaaja Mikko Kärkkäinen
Manu Saarela
Avaa Yle-sovelluksessa

Osa artikkelin sisällöstä ei ole välttämättä saavutettavissa esimerkiksi ruudunlukuohjelmalla.

Revontulet värittivät taivasta Suomen eteläosia myöten maanantain ja tiistain välisenä yönä. Voimakkaimpia revontulet ovat olleet pohjoisessa.

Ensimmäiset revontulihavainnot tehtiin jo maanantai-iltana.

– Auringosta lähtenyt massapurkaus kohotti geomagneettista aktiivisuutta pienen geomagneettisen myrskyn tasolle, kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Petteri Pyykkö.

Otollisin aika revontulien bongaamiseen oli viime yönä, kun maan etelä- ja keskiosissa oli hyvin selkeää.

Katseet voi kuitenkin pienellä varauksella suunnata taivaalle myös ensi yönä tietyissä osissa maata. Pyykön arvion mukaan mahdollisuus revontulien näkemiselle on tulevana yönä kohtalainen.

Revontulia, etualalla punainen rakennus ja valoja.
Revontulia Tampereen Härmälässä viime yönä. Kuva: Ella Toivonen

Maan etelä- ja pohjoisosissa lisääntyneen pilvisyyden vuoksi on kuitenkin todennäköistä, että revontulet jäävät pilvien taakse piiloon.

Lännessä on selkeitä alueita, mutta idässä on pilvisempää. Maan keskiosassa on hajanaisempaa pilvisyyttä, Pyykkö sanoo.

Mahdollisuus nähdä revontulia vähenee loppuviikosta.

– Vielä keskiviikkona ja torstaina on kohtalainen mahdollisuus (nähdä revontulia), mutta sitten pienenee. Sitten mennään kohti normaalia aktiivisuutta, Pyykkö sanoo.

Vihertäviä revontulia öisellä taivaalla. Etualalla puiden lehvästöä.
Myös Keski-Suomessa näkyi revontulia. Kuva otettu Joutsassa tiistain vastaisena yönä. Kuva: Sara Bunjaku

Kuinka harvinaista on, että revontulia havaitaan koko Suomessa?

– Kyllä sitä tapahtuu, mutta ei se välttämättä ole kuitenkaan jokavuotista. Ei myöskään poikkeuksellista, Pyykkö kertoo.

Keräsimme yleisöltä kuvia revontulista. Otoksista näkyy, kuinka revontulet hehkuivat komeasti niin Lapissa kuin etelässäkin.

Suosittelemme