Hyppää sisältöön

Poliisi tutkii lapseen kohdistuneita seksuaalirikoksia Porvoossa – eivät liity epäillyn työhön lastenhoitajana

Poliisin mukaan rikoksen uhrit eivät ole päiväkoti-ikäisiä eivätkä liity epäillyn tehtäviin lastenhoitajana.

Kuvituskuvia poliiisipartiosta talvisessa ympäristössä.
Poliisi tutkii rikoksia nimikkeillä lapsen lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, seksuaalinen kajoaminen lapseen ja lapsenraiskaus. Kuva: Ronnie Holmberg / Yle
Katri Tihilä

Itä-Uudenmaan poliisi kertoo tutkivansa lapseen kohdistuneita seksuaalirikoksia Porvoossa.

Helsingin Sanomat uutisoi aiemmin syyskuussa, että lastenhoitajaa epäillään lapseen kajoamisesta ja hyväksikäytöstä Porvoossa. Tällä viikolla Ilta-Sanomat uutisoi, että miestä epäillään myös kahdesta lapsenraiskauksesta.

Useista lapseen kohdistuneista seksuaalirikoksista epäillyllä miehellä on pitkä työhistoria Porvoon kaupungilla.

Poliisi tiedottaa nyt, että rikoksiin ei liity päiväkoti-ikäisiä lapsia eivätkä tutkittavat teot liity lastenhoitajan työtehtäviin. Poliisin mukaan Porvoon kaupungille ja poliisille on tullut useita huolestuneita yhteydenottoja asiasta, mutta tutkittavat teot eivät liity epäillyn tehtäviin lastenhoitajana.

Poliisi tutkii rikoksia nimikkeillä lapsen lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, seksuaalinen kajoaminen lapseen ja lapsenraiskaus. Tapahtumat sijoittuvat vuosien 2021 ja 2023 välille.

Poliisi kertoo, ettei tiedota aiheesta enempää yksityiskohdista asian arkaluonteisuuden sekä asianosaisten yksityisyyden suojan vuoksi.

Suosittelemme