Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov on kommentoinnut lehdistötilaisuudessaan ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) haastattelua The Washington Postille.
– Rouva Valtonen ei ole näköjään kokenut diplomaatti ja sanoi suoraan, että pakotteiden tarkoitus on tehdä kipeää tavallisille venäläisille, Lavrov sanoi Venäjän valtiollinen uutistoimisto TASSin jakamassa videossa.
Venäjän ulkoministerin mukaan Valtosen lausunto siitä, että venäläisten on maksettava hinta sodasta, on töykeä.
Hänen mukaansa Suomi ”talloi jalkoihinsa maineensa ja puolueettoman asemansa” ja ”Suomi on siirtymässä lännen Venäjää vastustavan kampanjan eturiviin”.
Ulkoministeri Valtonen sanoi eilen julkaistussa WP:n haastattelussa, että tavallisista venäläisistä pakotteet voivat tuntua epäreiluilta. Suomen ulkoministerin mukaan on kuitenkin tärkeää osoittaa Venäjälle ja venäläisille, että epäoikeudenmukaisella ja laittomalla sodalla on hintansa.