Hyppää sisältöön

10 000 kurkea valmistautuu muuttoon pohjalaisella peltoaukealla – keväällä tiedetään, selvisivätkö ne talvesta ilman lintuinfluenssaa

Söderfjärdenissä Pohjanmaalla kerää muuttoon voimia noin 10000 kurkea. Syksyn osalta niiden lintuinfluenssariski ei liene korkea, uskoo Birdlife. Ensi kevään paluumuutossa riskit ovat jo suuremmat.

Kurjet kokoontuvat syysmuuttoon Söderfjärdenissä Pohjanmaalla 26.9.2023.
Söderfjärdenin meteoriittikraaterilaaksoon kokoontuu keväisin ja syksyisin tuhansia kurkia. Määrä on vakiintunut viime vuosina noin 10 000 lintuun. Kuva: Antti Haavisto / Yle
Merja Siirilä,
Antti Haavisto

Söderfjärdenin pellot ovat tänäkin vuonna täyttyneet tuhansista hanhista, joutsenista ja erityisesti kurjista.

Söderfjärden on meteoriittikraatterilaakso Pohjanmaalla, kymmenkunta kilometriä Vaasasta etelään. Se tunnetaan etenkin kurkien levähdysalueena.

Lintuharrastaja Ari Lähteenpään mukaan kurkien määrä on vakiintunut alueella syksyisin 10 000 yksilöön.

– Viimeisen viiden vuoden aikana on tapahtunut muutos on sellainen tasokorotus. Jos katsoo taaksepäin parikymmentä vuotta, niin lintumäärät ovat olleet keskimäärin puolet pienempiä, Lähteenpää kertoo.

Radio Suomi Pohjanmaa
Vaasalaisen Ari Lähteenpään tapasi toimittaja Antti Haavisto.

Viime vuonna alueella oli lähes 15 000 kurkea. Ennätyksiä tänä vuonna tuskin rikotaan.

– Mutta on tässä vielä päiviä jäljellä, Lähteenpää kertoo ja toteaa alueella riittävän vielä hyvin ruokaa linnuille.

Sopivien sääolosuhteiden myötä linnut jatkavat matkaansa kohti Lounais-Eurooppaa.

Tässä jutussa voit testata tietosi muuttolinnuista: Minne linnut lähtevät – testaa tietosi syksyn muuttajista

Lintukuvausta harrastava mies seisoo pellolla kiikarien ja kaukoputken kanssa havainnoimassa lintuja
Lintuharrastaja Ari Lähteenpää uskoo, että kurjet ovat turvassa lintuinfluenssalta. Kuva: Antti Haavisto / Yle

Kurjet turvassa?

Ari Lähteenpää ei ole juuri huolissaan lintuinfluenssasta kurkien osalta, vaikka linnut kokoontuvatkin nyt syysmuuttojen vuoksi yhteen.

Kurjet ovat turvassa virukselta, uskoo Lähteenpää.

– Lintuinfluenssa on ennenkaikkea vesilintujen ja vesistöjen lähellä liikkuvien lintujen ongelma. Tänä vuonna se iski etenkin naurulokkeihin. Se on keskittynyt tiettyihin lajiryhmiin tällä hetkellä, Lähteenpää sanoo.

Birdlife Suomen tiedottaja Jan Södersved uskoo myös, että nyt pohjoisesta etelään muuttavilla linnuilla lintuinfluenssariski ei ole kovin korkea. Eri asia on sitten ensi kevät.

– Se on arpapeliä. Talvehtimisalueilla lintuinfluenssa voi levitä muista lajeista ja kun lintuja on tiheästi, riski on suurin.

Södersved muistuttaa, että Israelissa tuhansia kurkia kuoli lintuinfluenssaan talvella 2021–2022. Israelissa talvehtii noin 100 000 kurkea vuosittain.

Lisää: Lintuinfluenssa leviää villilinnuissa nopeammin kuin koskaan ennen

Korkeapatogeeninen lintuinfluenssa on kesän aikana aiheuttanut yksittäisten lintujen kuolemien lisäksi lokkien joukkokuolemia esimerkiksi Halsualla, Hämeenlinnassa ja Lahdessa.

Yksi tuhoisimmista oli Kokkolan Ullavanjärvellä, missä lintuinfluenssaan kuoli arviolta tuhat naurulokkia.

Suosittelemme