Hyppää sisältöön

Nuorison joukkotappelussa käytettiin pesäpallomailoja Huittisissa – poliisi otti kaksi miestä kiinni

Sosiaalisessa mediassa on kiertänyt tapauksesta video, joka on myös poliisin hallussa.

Poliisi pitää kiinni kiinniotetun henkilön kädestä poliisiammattikorkeakoulun poliisiopiskelijoiden rikospaikkaharjoituksessa.
Kuvituskuva. Kuva: Matias Väänänen / Yle
Jenni Joensuu

Huittisten ABC:lla tapahtui viime viikonloppuna nuorison välinen väkivallanteko.

Lounais-Suomen poliisi tutkii asiaa törkeänä pahoinpitelynä ja pahoinpitelynä.

Poliisi sai hätäkeskukselta ilmoituksen perjantai-iltana noin kello 23, että Loimijoentiellä sijaitsevan ABC-huoltamon pysäköintialueella on käynnissä nuorison välinen tappelu. Tilanteen selvittelyyn osallistui useita Lounais-Suomen poliisin partioita.

Tapahtumapaikalla poliisille selvisi, että tappeluun oli osallistunut useita nuoria miehiä ja tappelussa oli käytetty myös pesäpallomailoja. Vakavia loukkaantumisia ei tilanteesta kenellekään asianosaiselle aiheutunut. Ensihoidon yksikkö kävi paikan päällä tarkastamassa asianosaisten vammat.

Poliisi otti tapauksen johdosta kiinni kaksi mieshenkilöä, joista toista epäillään törkeästä pahoinpitelystä ja toista pahoinpitelystä. Kiinniotetut kuljetettiin Porin poliisivankilaan.

Sosiaalisessa mediassa on kiertänyt tapauksesta video, joka on myös poliisin hallussa.

Suosittelemme