Hallitus haluaa nopeuttaa itärajan esteaidan rakentamista – esittää yli 70 miljoonan euron lisäystä tälle vuodelle

Itärajalle on tähän mennessä noussut testiaitaa. Varsinaisen aidan valmistelutyöt on aloitettu Kaakkois-Suomessa.

Esteaita Pelkolan raja-aseman läheisyydessä
Imatran Pelkolassa on kolmen kilometrin mittainen testiaita. Arkistokuva. Kuva: Kare Lehtonen / Yle
Riitta Väisänen

Hallitus haluaa nopeuttaa itärajan esteaidan rakentamista.

Hallitus esittää lisätalousarviossaan, että valtio lisää aidan rakentamiseen 74 miljoonaa euroa kuluvalle vuodelle. Lisäys hoidetaan siirtämällä vuodelle 2025 varattua rahaa tälle vuodelle.

Aikaistus ei muuta hankkeen kokonaisrahoitustarvetta.

Kaakkois-Suomessa valmisteluja

Itärajalle on tähän mennessä rakennettu testiaita Kaakkois-Suomeen Imatran Pelkolaan. Sillä on mittaa kolme kilometriä. Aitaa on rakennettu myös Lapin Sallaan neljän kilometrin verran.

Kaakkois-Suomen rajavartiosto kertoi Imatran Pelkolan aidasta saaduista kokemuksista lokakuussa 2023.

Kaakkois-Suomessa Lappeenrannan Vainikkalassa on aloitettu esityöt varsinaisen esteaidan rakentamista varten. Itse aidan rakentaminen on tarkoitus aloittaa elokuussa.

Aitaa kriittisimpiin kohtiin

Rajavartiolaitos ei rakenna aitaa koko itärajalle, vaan aita sijoitetaan kaikista kriittisimmiksi katsottuihin paikkoihin. Ensimmäisenä aitaa nousee raja-asemien läheisyyteen yhteensä 70 kilometrin verran.

Itärajalle tulee kaikkiaan 200 kilometriä aitaa.

Tähän mennessä on kerrottu, että ensimmäisen osan aidasta on määrä valmistua vuosien 2024–2025 aikana ja koko aidan vuonna 2026.

Kaikkiaan itärajalle on tulossa aitaa 200 kilometrin matkalle pääosin Kaakkois-Suomeen. Sen hinta-arvio on 380 miljoonaa euroa.

Aidan tarkoituksena on estää hallitsematon rajanylitys sekä hidastaa ja ohjata liikennettä.

Suosittelemme