Keitä marjainen aroniaglögi, jossa maistuvat chili ja marsalaviini – ne antavat mehuglögille tulisuutta ja syvyyttä
Glögin valmistus on helppoa, ja itse tehden siitä saa juuri niin mausteista kuin haluaa. Aronia sopii glögiin karvaan makunsa ansiosta.
Glögi on joulu juotavassa muodossa, ja siitä on kiva kokeilla erilaisia muunnelmia. Pohjaksi kannattaa valita sitä, mitä kuiva-ainekaapissa tai pakastimessa sattuu olemaan.
Tänä vuonna oma pakastimeni on pullollaan supermarja aroniaa, joten glögini pohjaksi valikoitui aroniamehu. Marjan luontainen happamuus ja karvaus ovat kuin tehtyjä tähän tarkoitukseen. Aroniamehua löytyy myös hyvin varustelluista ruokakaupoista.
Maustan glögin perinteisellä väkevöidyllä viinillä marsalalla, joka on unohdettu helmi Sisiliasta. Alkoholi haihtuu pois, mutta jäljelle jäävät kuivattujen hedelmien mehevät maut.
Monet marsalaviinit ovat makeita, mutta valitse kuiva marsalaviini, jotta voit käyttää sitä myös muihin ruokiin. Siten voit säädellä makeutta helpommin.
Aroniaglögi chilillä ja marsalalla
Ainekset:
1 litra vahvaa aroniamehua
3 rkl hunajaa
2 rkl sokeria (tai enemmän maun mukaan)
½ (luomu)sitruunaa viipaloituna
6 neilikkaa
3 kokonaista kardemummaa tai 1 tl jauhettua kardemummaa
½ vaniljatankoa
1 kanelitanko
1 tähtianis
½ punaista chiliä
1 dl marsalaviiniä
Tee näin:
Laita kaikki ainekset kattilaan ja anna kiehua hiljalleen 15–20 minuuttia, jotta maut voimistuvat. Voit säädellä makeutta sen mukaan, kuinka sokeroitua mehu on.
Siivilöi glögi. Tarjoa se kauniista laseista.