Mitä ajattelet aktivismista, kysyy Viikon Tuukka – osallistu keskusteluun!

Maailmaa yritetään muuttaa kohu ja kamppailu kerrallaan. Muuttuuko maailma paremmaksi juuri aktivistien ansiosta?
Maailma ei ole valmis. Parannettavaa riittää. Toiset meistä kertovat äänekkäästi, miten asioiden pitäisi olla. Mutta typistyykö nykyaktivismi some-tykkäysten keräämiseen?
Toistaalta – aktivismi vaikuttaa siellä, missä ihmiset ovat. Koska ihmiset ovat verkossa, on osa aktivismistakin siellä. Ja koska internetin mekaniikassa tärkeintä on volyymi, voi niin sanottu klikkiaktivismikin olla joskus vaikuttavaa.
Kun kymmenentuhatta ihmistä vaihtaa profiilikuvakseen mustat kehykset tai tietyn iskulauseen, nostavat algoritmit ”trendaavan” asian muidenkin nähtäville. Näkyvyys puolestaan voi nostaa aiemmin liian radikaaleilta tuntuneiden toimien hyväksyntää suuren yleisön – ja päättäjien – silmissä.
Mutta entä jos hyvä asia kaatuu mukana kannettuun astaloon tai rikottuun ikkunaan?
Keskustelu aktivismista jatkuu illalla klo 20.00 Kulttuuricocktail Livessä Yle TV1:ssä ja Kulttuuricocktailin Instagram-tilillä. Vieraina ovat, ennen kaikkea aktivistiksi itsensä kokeva, presidentti Tarja Halonen ja ihmisoikeusvaikuttaja Ujuni Ahmed.
Viikon Tuukka on toimittaja Tuukka Pasasen viikoittainen videokolumni Kulttuuricocktail Live -ohjelmassa.
Osallistu keskusteluun!