Kutsuvieras tarjoaa elämän makuisia puheenvuoroja heinäkuun ajan Radio Suomessa
Ensimmäistä kertaa Kutsuvieraiden joukossa on yleisön toive eli Kuuntelijan kutsuvieras. Hän on Laura Kolbe.
Neljättä kesää jatkuva Kutsuvieras on ohjelmasarja, jossa tunnetut suomalaiset kertovat omin sanoin elämästään ja valitsevat itse myös musiikin. Kutsuvieraita ovat tänä kesänä muun muassa Mikko Leppilampi, Elina Gustafsson, Litku Klemetti, Teija Tiilikainen, Fathi Ahmed, Anna Laine, Janne Saarikivi ja Suvi Teräsniska.
Pysähdy kuuntelemaan, mitä kesän Kutsuvieraat haluavat sinulle kertoa. Muistoja lapsuudesta, elämänvalinnoista, vaikeista hetkistä ja suurista ilonaiheista. Kun kaikki on yhtä sekamelskaa, voiko asioita laittaa tärkeysjärjestykseen?
Tuntevatko kaikki elämässään ulkopuolisuutta? Koska maitojuna Hollywoodista saapuu takaisin Härmän asemalle? Onko Suomella ollut erityinen tapa nähdä Venäjä? Mitä on tytärtäminen äitien ja tyttärien välisessä suhteessa?
Ohjelmat kuullaan tuttuun tapaa Radio Suomessa heinäkuun arkipäivinä ja Yle Areenassa jaksot ovat kuunneltavissa samana päivänä. Myös kaikki aikaisempien kausien yli 60 ohjelmaa löytyvät kesällä Yle Areenasta. Ylelle sarjan tuottaa Parad Media.
Kutsuvieraat 2022
4.7. Mikko Leppilampi, näyttelijä
5.7. Sanna "Litku" Klemetti, laulaja-lauluntekijä
6.7. Anna Laine, toimittaja, Venäjä-tuntija
7.7. Jarkko Tamminen, imitaattori
8.7. Suvi Teräsniska, laulaja
11.7. Elina Gustafsson, entinen huippunyrkkeilijä
12.7. Tuure Kilpeläinen, laulaja-lauluntekijä
13.7. Laura Kolbe, historiantutkija
14.7. Juhani Mykkänen, Woltin perustaja
15.7. Lotta Yli-Hukkala-Siira, super-opiskelija
18.7. Riku Rantala, toimittaja, seikkailija
19.7. Teija Tiilikainen, Hybridikeskuksen johtaja
20.7. Tuomas Kurttila, Ensikodin johtaja
21.7. Sissi Enestam, astrofyysikko
22.7. Fathi Ahmed, stand up-koomikko
25.7. Dome Karukoski, ohjaaja
26.7. Anu Vehviläinen, kansanedustaja
27.7. Jyrki 69Eyes Linnankivi, artisti
28.7. Koko Hubara, kirjailija
29.7. Janne Saarikivi, kielitieteilijä, kirjailija
muokattu 1.7.2022: Korjattu Anu Vehviläisen titteli.