Yle vastaa: Yle tarjoaa mahdollisuuksia oppimiseen
Julkaisemme Ylestä lehdille lähetettyjä kirjoituksia, vastauksia ja oikaisuja. Tämä kirjoitus on lähetetty Keskipohjanmaa-lehteen 4.11.2022.
Matikkatäti Alli Huovinen kirjoitti mielipidekirjoituksessaan (Keskipohjanmaa 2.11.2022) matematiikan tärkeydestä ja siitä, ettei Yle huomioi matematiikkaa ohjelmissaan.
Huovisen kirjoitukseen on pujahtanut kuitenkin lukuvirhe, Ylen budjetti ei ole yli 600 miljoonaa vaan noin 100 miljoonaa vähemmän. Ylen rahoituksen tasosta päättää vuosittain valtioneuvosto. Tästä Yle-veroon pohjautuvasta määrärahasta Yle maksaa arvonlisäveroa valtiolle 10 %:n verokannan mukaisesti.
Ylen tehtävä ei ole tarjota opetussuunnitelmien mukaisia sisältöjä. Kuitenkin oppimisen ja itsensä kehittämisen mahdollisuuksien tarjoaminen kuuluu julkisen palvelun ytimeen. Yle käsittelee matematiikkaa journalistista lähtökohdista, ja se näkyy esimerkiksi osana lasten sisältöjä.
Jere Nurminen
Viestintä- ja brändijohtaja, Yle