Hyppää pääsisältöön

Historia

Kerro muistosi alkoholin myynnin kummallisuuksista ravintoloissa tai Alkossa – soita vastaajaamme

Päivitetty 25.01.2023 15:58.
Portsari ravintolan ovella Porthaninkadulla Kolmannen linjan kulmassa.
Kuvateksti Portsari ravintolan ovella Porthaninkadulla Kolmannen linjan kulmassa vuonna 1970.
Kuva: Simo Rista/HKM

Muistatko kun ravintolassa piti pyytää lupa pöydästä toiseen siirtymiseen? Tai miten juomaa saadakseen piti tilata voileipä, joka kiersi sitten koko ravintolalla? Tai kun portsarit kyttäsivät housun saumoja? Tai kun Alkon tiskillä tiukattiin viinakorttia?

Suomen alkoholihistoria on täynnä kummia käytäntöä ja omituisuuksia niin ravintoloissa kuin Alkossakin. Onko sinulla joku mehukas muisto noista ajoista? Kerro se meille!

Soita Yle Historian numeroon 044-4211100 ja jätä ääniviesti vastaajaan tai lähetä ääniviesti Whatsappilla. Parhaat muistelut pääsevät mukaan Elävän historian kaksiosaiseen ohjelmaan Alkoholin ostamisen kummallinen historia, joka tulee ulos Yle radio 1:stä helmi-maaliskuussa. Alkoholin myynnin kummallinen historia löytyy sen jälkeen myös Yle Areenasta.

Soita vaikka saman tien, mutta jätä viestisi ennen 6.2.2023.

Uusi historiapodcast Elävä historia alkaa 6.2.2023

Uusi jakso maanantaisin Yle Areenassa ja Yle Radio 1 klo 12.10

EDIT 25.1.2023: muutettu ohjelman työnimeä alkoholin myymisestä alkoholin ostamiseen.