“Hoitajatilanne on katastrofaalinen”

Sunnuntain jaksossa syöpätoipuja Vili, 3, pääsee toteuttamaan unelmansa. Chenin pitkä päivä synnytyksessä palkitaan. TAYSin päivystyksessä Acutassa on kova työkuorma.
Ensihoitolääkäri Jouni Nurmi herää jälleen aamuyöstä, kun viranomaispuhelin hälyttää keikalle. FinnHEMSin Vantaan lääkäriyksikkö lähtee auttamaan liikenneonnettomuustilanteeseen, jossa henkilö on saanut vakavia vaurioita raajoihin.
– Yövuoroissa raskainta on päästä lepotilasta nopeasti toimintaan. Täyteen vauhtiin ponnistaminen tuntuu hetkittäin kidutukselta. Tiedostan sen, että se on riski päätöksenteossa, Nurmi kertoo.
Vili, 3, ja Helmi, 13, ovat tulleet unelmamatkalle perheen kanssa Helsinkiin. Vili on toipumassa koko perheen voimavarat vieneestä leukemiasta.
– Ihanaa, että pääsee välillä vähän muuallekin kuin sairaalaan ja kotiin, perheen äiti Marika sanoo.
Lasten unelmat toteutetaan hyväntekeväisyysyhdistyksen keräämin lahjoitusvaroin. Kehitysvammainen Helmi saa tavata idolinsa ja Vilin suurin toive toteutetaan. Mikä hieno päivä tästä tuleekaan!
Tamperelainen Nils saa ambulanssikyydin TAYSin päivystykseen Acutaan. Organisoiva hoitaja Maria Tenhunen löytää Nilsille petipaikan ja päivystävä lääkäri Riku Karhu toteaa tällä keuhkokuumeen.
Rauhallisesti alkanut sunnuntai kiihtyy päivystyksessä ja illan päätteeksi kaikki petipaikat ovat täynnä. Hoitajatilanne oli huono koko maassa syksyllä 2022, mutta erityisesti Pirkanmaalla oli isoja ongelmia työvoiman saannissa.
– Hoitajatilanne on, miten sen nyt kauniisti sanoisi, katastrofaalinen. Ala pitäisi saada houkuttelevammaksi, Tenhunen summaa.
Henkilökunnan kuormitus on kova, sillä päivässä Acutan kautta kulkee jopa nelisensataa potilasta.
Akusti, 47, oli hengenvaarassa muutamia kuukausia sitten, sillä hänen munuaisensa lopettivat toiminnan. Nyt hän käy monta kertaa viikossa sairaalassa dialyysissä, tarvittaessa myös sunnuntaisinkin.
Yksi hoitokerta kestää tunteja. Pienistä asioista on tullut tärkeitä sairauden aiheuttaman synkkyyden keskellä.
– Eilen sain ekaa kertaa pizzaa kolmeen kuukauteen ja kyllä maistui hyvältä, Akusti kertoo.
Kun Marikan nuorin lapsi Ronja oli vasta viisi, teki perhe vaikean päätöksen: Ronja muuttaisi asumaan kehitysvammaisten asuntolaan, sillä vakavasti sairaana ollut tyttö uuvutti koko perheen. Äiti tulee tervehtimään Ronjaa ja viettämään yhteistä pyhäpäivää.
Tamperelaisen Nestorin, 6, leukaan asennettiin venytyslaite Uudessa lastensairaalassa keskiviikkona. Jaksossa nähdään, kuinka Nestori voi muutama päivä leikkauksen jälkeen.
Chen on tullut Naistenklinikalle synnyttämään toista lastaan. Päivästä tulee pitkä, mutta lopulta tuskaisten hetkien jälkeen syntyy palkinto. Isosiskokin pääsee katsomaan vastasyntynyttä sisarustaan.
Elossa 24h esitetään TV1:llä 3.-9.4.2023 klo 20. Ohjelma on nähtävissä myös Yle Areenassa 3.4.2023 alkaen.