Hyppää pääsisältöön

Molemmat WTC-tornit romahtivat

Reilun tunnin päästä lentokoneiskuista World Trade Centerin torneihin molemmat pilvenpiirtäjät romahtivat. New Yorkiin oli julistettu hätätila.

New Yorkin kaikki kolme lentokenttää suljettiin muutaman tunnin sisällä iskuista. Myös julkinen liikenne ja New Yorkin saarten välinen liikenne ja matkapuhelinliikenne olivat poikki.

Jo pari tuntia iskujen jälkeen teon taustalla arveltiin olleen ääri-islamistina tunnetun Osama bin Ladenin.

Presidentti George W. Bush piti yhdysvaltalaisille puheen, jossa uumoiltiin jo terrorismin vastaista sotaa.

Lue lisää:

Terrori-isku New Yorkin World Trade Centeriin (2001).

New Yorkin World Trade Center tulessa

American Airlinesin Bostonista lähtenyt lento törmäsi World Trade Centerin pohjoistorniin 8.46 paikallista aikaa. Vain varttituntia myöhemmin toinen kone puhkaisi toisen WTC-tornin.

Lue lisää:

Savupilvet Washingtonissa Pentagon-iskun jälkeen (2001).

Syyskuun 11. terrori-isku Pentagoniin

Vajaa tunti ensimmäisestä World Trade Centerin iskusta syöksyi kone myös Washingtoniin. Kohteena oli puolustusministeriö Pentagon.

Lue lisää:

World Trade Center palaa (2001).

Molemmat WTC-tornit romahtivat

Reilun tunnin päästä lentokoneiskuista World Trade Centerin torneihin molemmat pilvenpiirtäjät romahtivat. New Yorkiin oli julistettu hätätila.

Lue lisää:

9/11 - viikko iskujen jälkeen

Viikko New Yorkin terrori-iskujen jälkeen omaisten toivo kadonneiden löytymisestä ei ole vielä hiipunut. Isänmaallisuus ja tahto rangaista syyllisiä on noussut kansalaisten mielissä.

Kommentit