Hyppää pääsisältöön

Taivaalla varjon varassa

"Laskuvarjohyppääminen on ilmailua parhaimmillaan", sanoo kouluttaja Suomen laskuvarjokerhon laskuvarjohyppääjä- koulussa Helsingissä vuonna 1964.

Laskuvarjohyppääminen yleistyi suomessa 1960-luvun alusta lähtien. Kun vuonna 1963 Suomessa tehtiin 300 laskuvarjohyppyä, niin määrä kaksinkertaistui seuraavaan vuoteen mentäessä.

Vuonna 1960 perustetun Suomen Laskuvarjokerhon kouluttaja painottaa ohjelmassa, että laskuvarjohyppääminen on uskalluksen urheilua.

Kerhon parina ensimmäisenä vuotena toiminta rajoittui kokoontumisiin, hyppäämässä käytiin ulkomailla.

Hyppyjen määrät lisääntyivät nopeasti. Vuonna 1965 Helsingin Malmin lentokentälle perustettiin hyppykeskus ja ostettiin ensimmäinen oma lentokone.

Teksti: Seija Aunila

Kommentit