Hyppää pääsisältöön

Reisille taputeltavat tahvanaiskakkarat ja muut joulun perinneruuat Kolmosen ja Vanamon tapaan

Keittiömestarit Veijo Vanamo ja Jaakko Kolmonen valmistavat perinteisiä jouluruokia ohjelmassa Asia on pihvi (1971). Ruuanvalmistustavatkin ovat osin perinteisiä, kuten tahvanaiskakkaroiden valmistus. Niitä ei pyöritellä leivinpöydällä vaan paljaita reisiä vasten.

Tällä kertaa Veijo Vanamo ja Jaakko Kolmonen valmistavat perinteiset jouluruoat vanhan tuvan leivinuunissa. Tarjolla on joulusahdin lisäksi mm. ruiskuorikinkkua ja suutarin joulukalaa.

"Kun joulusahtia juo kunnolla, niin tulee hyvä ohravuosi, jos juo liikaa, niin ohrat menee lakoon", järkeilee keittiömestari Vanamo. Tarjolla on joulusahdin ja ruiskuorikinkun lisäksi joulujuustoa, ohrapuuroa, suutarin joulukalaa ja tahvanaispaistia. Härkäviikoilla kinkun ruiskuori korvaa hyvinkin pari ruisleipää.

Tahvanaiskakkaroita ei pyöritellä pöytää vasten vaan paljasta reittä vasten. Keittiömestarit näyttävät, miten kakkaroiden pyörittäminen käytännössä tapahtuu.

Ruoanlaiton lomassa keittiömestarit leikkivät olkien keskellä perinteisiä joululeikkejä. Kisailua vauhdittaa joulusahdin valmistus ja ennen kaikkea sen maistelu.

Perinteellisten jouluruokain ainekset

Joulujuusto

6 l maitoa
2 l piimää
5-6 munaa
suolaa

Joulukalja

1 kg joulumaltaita
16-18 l vettä
500-600 g sokeria
40-50 g hiivaa
2-3 rkl humaloita

Ohrapuuro

6 dl vettä
2 dl ohraryynejä
1 l maitoa
suolaa, sokeri, voita

Suutarin joulukala

1 kg suolasilakoita
400 g siansivua
3-4 sipulia
mauste- ja valkopippuria

Tahvanaispaisti

1 kg vasikan sydäntä
700 g vasikan munuaisia
500 g siansivua
4-5 sipulia
25 maustepippuria
25 valkopippuria
suolaa
1 laakerinlehti
3-4 neilikkaa

Lue lisää:

Vanamon ja Kolmosen joulu ennen vanhaan

"Porsaanpakara" ja lipeäkala saavat kyytiä, kun Jaakko Kolmonen ja Veijo Vanamo näyttävät, miten jouluruuat ennen vanhaan pitkän kaavan mukaan valmistettiin.

Kommentit