Jokainen kissanomistaja tietää, että kaupungin korkeimmat tikkaat omistaa palolaitos. Palomiehen päivä sisältää kuitenkin paljon vaativampiakin pelastustehtäviä kuin karkuteillä olevien lemmikkien pyydystämisen
Vaikka palomiesten työolosuhteet ovat vuosien saatossa muuttuneet, perustehtävät ovat pysyneet samana. Palomiehen päätehtävä on edelleenkin ihmishengen ja omaisuuden pelastaminen. Oheinen vauhdikas filmi on vuodelta 1957.
Pelastajan tutkinnon suorittaneet palomiehet tekevät töitä sammutus- ja pelastusyksikön jäsenenä. Usein palomiehet toimivat myös sairaankuljetustehtävissä.
Vakinainen palokunta perustettiin Helsinkiin vuonna 1861, jo ennen kuin VPK aloitti kaupungissa toimintansa.
Helsingin pääpaloasemana toimi pitkään Erottajan paloasema. Arkkitehti Carl Theodor Höijerin suunnittelema paloasema ja sen yli 40 metriä korkea tähystystorni ovat Helsingin maamerkkejä.
Sodan aikana vuonna 1891 valmistunutta tähystystornia käytettiin myös vihollisen lentokoneiden tähystykseen.
Ohjelman tekijät
Ohjelman alkueräinen nimi: Palaa
Valmistumisaika: 15.11.1957
Suunnittelu, kuvaus ja sommittelu: Veikko Itkonen ja Kalle Peronkoksi
Selostus ja tuotanto: Veikko Itkonen