Teemu Selänne kertoo kiekkoilijan levon tarpeesta, tähtipelaajaksi valitsemisesta ja kiekkoilijoiden asemasta kauppatavarana NHL:ssä.
Tietolaatikko
Teemu Selänne aloitti uransa Jokereissa, jossa hän pelasi vuosina 1987-1992.
NHL:ssä hän pelasi Winnipeg Jetsin riveissä vuosina 1992-1996 ja joutui siirtymään Anaheimiin vuonna 1996.
Vuosina 2001-2003 Selänne pelasi San Jose Sharksissa, seuraavan kauden Coloradossa ja vuodesta 2005 alkaen jälleen Anaheimissa.
Vuonna 2006 Selänne ylsi kaikkien aikojen toisena suomalaisena 1000. NHL-pisteeseen ja 500. NHL-maaliin. Samana vuonna hän pelasi 1000:nnen NHL-ottelunsa kolmantena suomalaisena kautta aikojen.
Keväällä 2007 Selänne selviytyi Anaheimin riveissä Stanley Cupin finaaleihin ensi kertaa urallaan.
Selänne on saavuttanut olympiapronssia Naganossa 1998 ja hopeaa Torinossa 2006 sekä MM-hopeaa vuonna 1999
Teemu Selänne aloitti NHL:ssä vuonna 1992. Hänestä tuli Jari Kurrin jälkeen maailman arvostetuimman kiekkoliigan seuraava suomalainen tähtipelaaja.
Jokereissa aloittanut Teemu Selänne (s. 1970) teki Winnipeg Jetsissä ensimmäisellä kaudellaan tulokkaiden maali- ja piste-ennätyksen.
Kun hänet vastoin lupauksia myytiin Anaheimin Mighty Ducksiin vuonna 1996, shokki oli aluksi kova. Vuotta myöhemmin hän oli siirtoon sanomattoman tyytyväinen, kuten vuonna 1997 tehty haastattelu osoittaa.
Syytä olikin: urheilijatoimittajat olivat hiljan valinneet Selänteen NHL:n tähtipelaajaviisikkoon.
Aika ajoin pelaajat kuitenkin kokivat itsensä myyntiartikkeleiksi: "Maailmalla olet ihan kauppatavaraa, tunteilla ja puheilla ei siellä ole paljon sijaa."
Teksti: Jukka Lindfors ja Reijo Perälä
Katso myös
- Teemu Selänne kiekkotähtenä, isänä ja idolina
- Wikipedia: Teemu Selänne (fi.wikipedia.org)