Hyppää pääsisältöön

Epäpoliittinen Tesvisio

"Tesvision vahvuuksia olivat joustavuus, uhkarohkeus ja kannustava kaveri-ilmapiiri. Ohjelmisto ei tosin ollut mitään erityistä mutta se oli niissä oloissa kunnianhimoista."

Näin sanoo entinen tesvisiolainen, myöhempi Yleisradion pääjohtaja Reino Paasilinna.

Paasilinna aloitti Tesvisiossa vuonna 1961 toimittajana, mutta harjoitteli myös ohjaajaksi. Opettajana toimi Jukka sipilä.

40 vuotta myöhemmin miehet kummastelevat sitä, miten vähän 1960-luvun poliittinen kuohunta näkyi tv-työssä.

— Olihan meillä poliittisesti hyvin erilaisia ihmisiä, mutta yhteistyö pelasi hyvin, koska meillä oli yhteinen sen ylittävä idea: televisiolähetys, Sipilä sanoo.

Paasilinna tosin harmittelee, että poliittisten ja yhteiskunnallisten asioiden käsittely ohjelmissa oli "pikkasen varovaista".

— Tesvisio oli siitä hyvä, että siellä joutui tekemään kaikkea. Mäkin oon tehnyt tiedotustoimittajasta kameramiehen apulaiseen ja jotain siltä väliltä ja näitten kaikkien ohi, Sipilä sanoo.

Pioneerihengessä ohjelmaa tehtiin myös uudenlaisissa puitteissa - ja uudenlaisin taka-ajatuksin. Mistä esimerkiksi tietää, milloin pappi on tosissaan?

Paasilinnan kertoman kokeilun seurauksena jumalanpalvelusten kuvaaminen kiellettiin tyystin.

Teksti: Petra Himberg

Kommentit