Hyppää pääsisältöön

Kadonneet – Elämä jatkuu

Kadonneen omaisena olemissa ei ole mitään hyvää, ei mitään positiivista, vain vaikeuksia, sanoo kadonneen Kai Salomaan tytär Heidi Haapala.

Kadonneet-sarjasta on tehty kaksi seurantajaksoa, joista toinen valmistui vuonna 2008. Tässä Elämä jatkuu -ohjelmassa käydään läpi sarjan jälkeen tulleita vihjeitä. Kaksi tapausta on ollut lähellä läpimurtoa.

Esimerkiksi vuonna 1993 kadonneen Raija Juutilan tapaus kaivettiin uudelleen esille saatujen vihjeiden pohjalta. Yksi vihjeistä oli merkittävä ja tapaus otettiin aktiivitutkintaan.

Kai Salomaan tapauksesta tuli kaksi merkittävää vihjettä, joista toinen koski miesten vyötä. Myös vuonna 2003 kadonneen Salomaan tapausta tutkitaan aktiivisesta.

Kadonneet-sarja poiki vihjeiden lisäksi Kadonneen omaiset yhdistyksen. Salomaan tytär Heidi Haapala on yksi kadonneet omaiset yhdistyksen aktiiveista. Yhdistyksen perustamisessa oli mukana myös Kadonneet-sarjan käsikirjoittaja Esa Silander.