Valmiiksi marinoitu liha on aiheuttanut nurinaa jo kauan ennen tämän syksyn lihatiskikohua.
Lihan maustaminen itse sujuu kotikokiltakin varsin helposti, jos teollisuuden sanelema maku ei miellytä.
Valmiiksi marinoitua lihaa myydään huimia määriä. Nielsenin tilaston mukaan siipikarjasta liki 70 prosenttia myytiin pari vuotta sitten valmiiksi marinoituna.
Viime viikkojen lihatiskikohun aikana unohtui, että marinoinnin mielekkyydestä on keskusteltu vilkkaasti jo aiemmin. Eikä kyse ole lihatiskitavarasta, sillä kuluttajat ostavat suurimman osan lihasta tehtaan tekemässä paketissa.
Huimista myyntimääristä huolimatta kaikki eivät pidä valmismarinadin mausta. Nettiin koottu adressi marinoimattoman lihan puolesta on kerännyt liki 13 000 allekirjoitusta.
Lempääläläinen kokki ja illallispalveluyrittäjä Santeri Vuosaran mielestä valmismarinadi saa erilaiset lihat maistumaan samalta.
-Menneellä vuosikymmenellä puhuttiin, että nuoriso rappeutuu kun se peittää kaiken ruuan sinapin ja ketsupin makuun. Tämä on mielestäni samaa sarjaa ja vähän pahempi ongelma, kommentoi Vuosara.
Vettä lihan hinnalla?
Marinadikastikkeen suurin yksittäinen komponentti on useimmiten vesi, johon on ympätty kasvisöljyä, mausteita ja liuta lisäaineita.
Huima marinadipitoisuus on kuitenkin aiheuttanut monen tuotteen kohdalla epäilyksiä siitä, että pyrkimys on jatkaa lihaa vedellä. Niin kilohintakin saadaan näennäisen edulliseksi.
Esimerkiksi Atrian Kaslerissa vesipitoista maustelientä on neljäsosa, mutta tuotteen nimi ei ole kassleri ja paljon vettä. Miksi moinen marinaditulva?
-Se on varmaankin miedompi marinadi. Ja jos sitä olisi vain kymmenen prosenttia, niin se ei riittäisi peittämään niitä lihapaloja. Marinoinnin tarkoitushan on maustaa liha, selittää tuotekehitysjohtaja Marianne Nordblom Atriasta marinadin määrää.
HK:n marinoitu possun fileeleike nokittaa Atrian possua. HK:n tuotteessa on marinadia peräti kolmasosa. HK Ruokatalon tuotekehitysjohtaja Kari Sipilä kertoo, että yhtiön valikoimissa on vaihtoehtoja erilaisilla marinadipitoisuuksilla. Kyseinenkin tuote on tehty kuluttajan tarpeisiin, sanoo Sipilä.
Mutta mihin kuluttajan tarvitsevat kolmasosan marinadipitoisuutta?
-Tämä on sentyyppinen tuote, ja kuluttajat ovat sen hyväksyneet, toistaa Sipilä.
Lisäaineista huolta
Myös marinadien lisäainepaljous vieroksuttaa monia. Ostimme juttua varten kokeeksi kolme marinadituotetta, joista lisäaineita löytyi peräti 16 erilaista sorttia. Joukossa on aromivahvenne natriumglutamaatti, jota on epäilty monenlaisista allergiankaltaisista oireista ja jopa ylipainon aiheuttamisesta.
Natriumglutamaattia on viljelty marinadivalmisteissa varsin yleisesti. Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran mukaan natriumglutamaatin terveyshaitoista ei ole pitävää tieteellistä näyttöä. Tästä huolimatta kouluruokaa valmistava Espoo Catering aikoo luopua natriumglutamaatista kokonaan.
-On kerrottu, että natriumglutamaatti aiheuttaa pahoinvointia, allergisia oireita ja päänsärkyä, sanoo ruokapalveluiden suunnittelija Kirsi Kinnunen Espoo Cateringistä.
Espoossa kyse on myös makuasioista. Natriumglutamaattia on syytetty siitä, että se samankaltaistaa erilaisten liharuokien makua. Espoo Catering uskoo, että natriumglutamaatista luopumalla saadaan raaka-aineiden aidot maut paremmin esiin.
HK Ruokatalon tuotekehitysjohtaja Kari Sipilän mielestä natriumglutamaatin vaikutus ei ole näin yksioikoinen.
- Oikein annosteltuna ei se peitä makuja. Makumaailma on suurempi kokonaisuus. Siihen vaikuttaa moni asia, kuten minkävahvuisia mausteita käytetään ja mikä on suolapitoisuus.
Kaukomaan broitsua
Valmiiksi marinointi on myös tasoittanut kaukomaiden kananpojan matkaa suomalaispöytiin. Esimerkiksi Poutun marinoitu brasilialainen broitsu on pakastettu ja sulatettu kertaalleen ennen kaupan hyllyä.
Pouttu ilmoittaa, että pakastus ja sulatus verottaa lihan ulkonäköpisteitä sen verran, että marinadia tarvitaan jo houkuttelevan ulkonäön säilyttämiseksi.
Pouttu kyllä myy sulatettua broileria myös yksinomaan suolattunakin, mutta tällöin myyntika jää lyhyemmäksi kuin marinoituna.
Toisaalta jos se tuontibroileri myytäisiin maustamattomana, kertaalleen pakastamisesta pitäisi mainita pakkauksessa. Mutta marinoidusta raakalihavalmisteesta moisen infon voi unohtaa, sanovat säädökset.
Lauri Miettinen / TV1 Kuningaskuluttaja
Jos valmiiksi marinoitu liha ei innosta, niin kannattaa kokeilla itse maustamista.
Tässä Santeri Vuosaran reseptit siitä, kuinka porsas ja broileri maustuvat helposti kotikonsteilla:
Ohjeet kahdelle
Minuuttipihvi kasslerista,
omenaa ja siiderikastiketta
2 noin puolen sentin siivua kassleria
merisuolaa
mustapippuria
1 omena
voita
rypsiöljyä
kuivattua timjamia
kuivaa siideriä
(persiljasilppua)
Suolaa ja pippuroi pihvit molemmin puolin. Jätä maustumaan huoneen lämpöön 15 minuutiksi.
Kuori omena, poista siitä kara ja kuutioi.
Lämmitä paistinpannu melko kuumaksi ja lisää siihen pieni nokare voita ja loraus rypsiöljyä (tai halutessasi vain rypsiöljyä). Paista pihvejä ensin pari minuuttia toiselta puolelta, käännä ja vielä pari minuuttia. Ripott ele pintaan hieman kuivattua timjamia. Nosta paistetut pihvit lautaselle ja kääri folioon vetäytymään.
Paista omenakuutioita pannulla pyöritellen hetki kunnes ne saavat hieman väriä ja pehmenevät. Kaada pannulle 1 dl kuivaa siideriä ja anna kiehahtaa. Ota pannu pois levyltä.
Aseta pihvit lautaselle ja lusikoi pannulta omenakuutioita ja lientä päälle. Koristele persiljasilpulla ja tarjoile.
Hunajainen sitruunabroileri
2 broilerin rintafileetä
marinadi:
2-3 salottisipulia
2 valkosipulin kynttä
1/2 dl oliiviöljyä (tai rypsi-)
1 sitruuna
suolaa
mustapippuria
3 rkl hunajaa
(vettä)
kourallinen basilikan lehtiä
Leikkaa fileet poikkisyin haluamasi kokoisiksi suikaleiksi ja aseta kulhoon. Kuori ja hienonna sipulit ja valkosipulinkynnet, lisää ne kulhoon. Leikkaa sitruuna puoliksi. Purista toisesta puolikkaasta hieman sitruunamehua broilerisuikaleiden joukkoon. Leikkaa toinen puolikas siivuiksi ja lisää ne myös kulhoon. Sekoita öljy sekä hieman suolaa ja pippuria joukkoon ja laita kulho jääkaappiin vähintään 2 tunniksi tai yön yli.
Kaada koko kulhon sisältö kuumalle paistinpannulle ja paista koko ajan sekoitellen kolmisen minuuttia. Lisää hunaja joukkoon ja sekoita. Lisää tarvittaessa vettä ja mausteeksi suolaa ja pippuria. Lopuksi lisää suikaloidut basilikan lehdet joukkoon ja tarjoile haluamasi lisukkeen kera.
Nopea curry-broileri
2 broilerin rintafileetä
vehnäjauhoja
rypsiöljyä
suolaa
valmista mietoa curry-tahnaa (esim. Rajah-merkkistä)
maustamatonta jogurttia (miel. paksua turkkilaista)
Suikaloi broilerin rinnat haluamasi kokoisiksi suikaleiksi ja pyörittele ne kevyesti vehnäjauhoissa. Kuumenna pannussa 2 rkl öljyä ja paistele broilerisuikaleet kauniin ruskeiksi ja mausta suolalla. Sekoita joukkoon 1 rkl valmista currytahnaa ja paistele vielä hetki. Ota pannu pois levyltä ja sekoita joukkoon 2-3 ruokalusikallista jogurttia. Tarjoile haluamasi lisukkeen kera.