Tuula Lahtisella on Suomen oloissa uudenlainen liikeidea. Hän järjestää paikkoja ihmisten kodeissa.
Tällä kertaa Tuula on saapunut laittamaan Minna Leppäkankaan vaatehuoneen uuteen uskoon.
Leppäkankaan perhe on juuri muuttamassa isommasta asunnosta pienempään ja stressi on hirmuinen.
- Minulla on juuri nyt liian monta rautaa tulessa ja vaatehuone on semmoinen kokonaisuus, jonka joku muu saa hoitaa, Leppäkangas huokaa.

Tuula Lahtisen mukaan hänen apunsa tulee tarpeeseen eritoten poisheitettävien tavaroiden valinnassa.
- Se on hyvä kun joku ulkopuolinen tulee ja sanoo, että tarvitsetko todella tätä ja tätä tavaraa, ja koska olet käyttänyt viimeksi ja niin edelleen. Asiakas itsekin havahtuu siihen, että tavara on turha, Lahtinen sanoo.
Tavarat lajitellaan kolmeen kasaan: roskiin vietäviin, kierrätettäviin ja säilytettäviin. Säilytettävät tavarat järjestetään uudelleen, jotta ne vievät vähemmän tilaa.
Minna Leppakangas myöntää olevansa liiaksi kiintynyt joihinkin tavaroihinsa, vaikka ne oikeasti vievät vain tilaa kodissa.
- Tässä on tarkoitus oikeasti päästä tavaroista eroon. Saan samalla tietoa myös siitä, mihin tavaroita voi ylipäätään viedä esimerkiksi kierrätettäväksi. Siellä on paljon sellaisia tavaroita, jotka ovat 20-30 vuotta vanhoja ja joita on pyöritetty muutosta muuttoon. Nyt ne eivät enää lähde mukaan, Leppäkangas huudahtaa.
Kotitalousvähennys mahdollistaa liiketoiminnan
Siivoustyön voi saada kotitalousvähennykseen, jonka voi osittain vähentää verosta. Kotitalousvähennyksen omavastuu on 100 euroa vuodessa.
Tuula Lahtisen tuntiveloitus on 28 euroa ja se sisältää alv:n. Koska siihen voi omavastuun jälkeen hyödyntää 60 prosentin kotitalousvähennyksen, jää asiakkaalle maksettavaksi 11 euroa 20 senttiä tunnilta.
Minna Leppäkangas myöntää, että ilman kotitalousvähennystä hän ei olisi palvelua ottanut.
- Se laskee tuntihinnan sellaiseksi, että ainakin minun kukkarolleni tämä sopii, koska muuttotouhu on niin stressaavaa.
Joku ennakkoluuloinen voisi ajatella, että ovatko nykyajan ihmiset laiskistuneet niin, että eivät enää viitsi järjestää omia nurkkiaan. Tuula Lahtisen mukaan kyse ei ole laiskuudesta.
- Monilla on nykyään niin kiireinen ja stressaava työ, että kun vihdoin saa hetken olla kotona ei ensimmäisenä tule mieleen, että alanpa järjestellä kaappeja, Lahtinen sanoo.
Minna Leppäkangas viittaa kintaalla puheille laiskuudesta. Hänelle pääasia on se, että tavarat on lajiteltu kaatopaikalle meneviin ja kierrätykseen meneviin ja tällä kertaa ne todella lähtevät pois asunnosta.
Tommi Ketonen / TV1 Kuningaskuluttaja