Hyppää pääsisältöön

Kapellimestarit

Erkki Linko 1927–52

Erkki Linko oli Radio-orkesterin perustajakapellimestari. Linko oli opiskellut Helsingin musiikkiopistossa ja toiminut ravintola- ja elokuvaorkesterien pianistina ja johtajana. Radio-orkesterin kapellimestarina hän toimi sen perustamisesta aina eläkkeelle siirtymiseensä saakka. Linko toimi myös radion nuotiston hoitajana. Hän vieraili kapellimestarina Riian, Prahan ja Tukholman radioissa. – Erkki Linko syntyi 1893 Kangasalla ja kuoli 1966 Tukholmassa.

Toivo Haapanen 1929–50
Toivo Haapanen oli Radio-orkesterin ensimmäinen ylikapellimestari. Haapanen oli opiskellut viulunsoittoa ja teoriaa Helsingin Filharmonisen Seuran orkesterikoulussa ja oli Filharmonisen orkesterin sekä Helsingin kaupunginorkesterin jäsen vuoteen 1917. Filosofian tohtoriksi hän väitteli 1925 Suomen keskiaikaisesta musiikista. Haapanen toimi Helsingin yliopistossa musiikkitieteen dosenttina ja ylimääräisenä professorina. Yleisradiossa Toivo Haapanen toimi aluksi sen ensimmäisenä musiikkipäällikkönä mutta keskittyi sittemmin kokonaan kapellimestarin tehtäviin. Haapanen johti suomalaista musiikkia useissa Euroopan maissa ja toimi myös säveltäjänä. Tukholman kuninkaallisen musiikkiakatemian jäsen 1943. – Toivo Haapanen syntyi 1889 Karvialla ja kuoli 1950 Asikkalassa.

Erik Cronvall 1944–69
Erik Cronvall kuului Radio-orkesteriin sen perustamisesta lähtien, aluksi orkesterin 1. konserttimestarina 1927–53 ja sitten kapellimestarina 1944–69. Lisäksi hän soitti perustamansa Sibelius-kvartetin ensiviulua ja kuului Trio Linko–Cronvall–Seliniin. Cronvall opiskeli viulunsoittoa Filharmonisen Seuran orkesterikoulussa, Helsingin musiikkiopistossa sekä Pariisissa, Berliinissä ja Wienissä. Hän toimi viulun- ja yhteissoiton opettajana Sibelius-Akatemiassa sekä johti useita amatööriorkestereita, mm. Ylioppilaskunnan Soittajia 1946–66. Cronvall teki lukuisia esiintymismatkoja Keski-Eurooppaan ja Skandinavian maihin. Professorin arvonimi 1968. – Erik Cronvall syntyi 1904 ja kuoli 1979 Helsingissä.

Nils-Eric Fougstedt 1944-50, ylikapellimestari 1950–61
Nils-Eric Fougstedt tuli Yleisradion palvelukseen 1938. Hän perusti ja toimi Solistikuoron, sittemmin Radiokuoron johtajana. Radio-orkesterin kapellimestariksi hän siirtyi 1944 ja ylikapellimestariksi 1950. Sibelius-Akatemiassa hän opetti musiikin teoriaa ja kuoronjohtoa. Fougstedt toimi myös säveltäjänä ja piti kolme sävellyskonserttia Helsingissä. Hän opiskeli Helsingin konservatoriossa pääasiassa Erik Furuhjelmin johdolla ja teki opintomatkoja Salzburgiin, Firenzeen, Berliiniin ja Yhdysvaltoihin. Ruotsin kuninkaallisen musiikkiakatemian jäsen. Professorin arvonimi 1960. – Nils-Eric Fougstedt syntyi Turussa 1910 ja kuoli Helsingissä 1961.

Georg Schnéevoigt 1947
Georg Schnéevoigt kutsuttiin muutama kuukausi ennen kuolemaansa Radio-orkesterin kapellimestariksi, mutta hän ei ehtinyt ottaa tehtävää vastaan. Georg Schnéevoigt opiskeli sellonsoittoa Filharmonisen Seuran orkesterikoulussa sekä Leipzigissa, Brysselissä, Dresdenissä ja Wienissä. Hän esiintyi menestyksekkäästi eri puolilla Eurooppaa 1890-luvulla ja toimi Helsingin filharmonisen orkesterin soolosellistinä 1896-1902. Kapellimestarina hän toimi mm. Riikan kansallisoopperassa, Münchenissä Kaim-orkesterissa, Kiovan orkesterissa, Tukholman konserttiyhdistyksessä, Oslon filharmonisessa seurassa, Berliinin filharmonikoissa ja Düsseldorfissa sekä Los Angelesissa ja Malmössä. Ruotsin kuninkaallisen musiikkiakatemian jäsen 1917. Professorin arvonimi 1919. – Georg Schnéevoigt syntyi Viipurissa 1872 ja kuoli Malmössä 1947.

Simon Parmet 1948–53
Simon Parmet toimi Radio-orkesterin kapellimestarina 1948-53. Hän oli esiintynyt jo säveltäjänä ja pianotaiteilijana aloittaessaan opinnot Pietarin konservatoriossa. Hän jatkoi opintojaan Helsingin musiikkiopistossa (Erik Furuhjelm, Erkki Melartin) sekä Berliinin konservatoriossa. Parmet toimi oopperakapellimestarina Kielissä, Hagen/Westfalenissa ja Suomalaisessa Oopperassa. Hän vieraili johtajana eri puolilla Eurooppaa, Israelissa ja Yhdysvalloissa, jossa hänet nimitettiin Chicagon Bogulavsky College of Musicin kunniatohtoriksi. Parmet oli perustamassa Helsingin Juutalaista lauluyhdistystä sekä Akateemista Laulua. – Simon Parmet syntyi 1897 ja kuoli 1969 Helsingissä.

George de Godzinsky 1953–80
Puolalaissyntyinen George de Godzinsky toimi RSO:n kapellimestarina vuodesta 1953, jolloin hän tuli Yleisradion viihdemusiikkipäälliköksi ja Radion viihdeorkesterin kapellimestariksi. de Godzinsky opiskeli Helsingin konservatoriossa ja toimi viihde- ja tanssimuusikkona sekä Suomalaisen Oopperan harjoituspianistina. Sittemmin hän vieraili teatteri-, baletti-, operetti- ja oopperakapellimestarina Helsingissä ja Lahdessa sekä lähinnä Ruotsissa. Vierailevana kapellimestarina hän esiintyi Skandinaviassa ja Länsi-Euroopassa (mm. Eurovision-laulukilpailut). Lisäksi hän on ollut pianistina mukana Feodor Shaljapinin laajalla Kaukoidän-kiertueella. de Godzinsky toimi mm. lauluyhtye Harmony Sistersin sovittajana ja musiikillisena johtajana. de Godzinskyn laajaan sävellystuotantoon kuuluvat mm. laulunäytelmiä ja operetteja, elokuvamusiikkia, iskelmiä sekä viihdesävellyksiä orkesterille ja soolosoittimille. Professorin arvonimi. – George de Godzinsky syntyi Pietarissa 1914 ja kuoli Helsingissä 1994.

Paavo Berglund 1955–62, ylikapellimestari 1962–71
Paavo Berglund toimi Radio-orkesterin viulistina 1949–57 ja kapellimestarina 1955–62 sekä Radion sinfoniaorkesterin ylikapellimestarina 1962–71. Berglund opiskeli Sibelius-Akatemiassa ja jatkoi kapellimestarin opintoja Wienissä. Vuonna 1952 hän debytoi orkesterijohtajana Helsingissä ja perusti samana vuonna Helsingin kamariorkesterin. Berglund on toiminut ylikapellimestarina Bournemouthin sinfoniaorkesterissa, Helsingin kaupunginorkesterissa ja Tukholman filharmonisessa orkesterissa sekä Tanskan kuninkaallisessa orkesterissa. Vierailujohtajana hän on johtanut maailman arvostetuimpia orkestereita. Valtion säveltaidepalkinto 1972. – Paavo Berglund on syntynyt Helsingissä 1929.

Okko Kamu 1970–71, ylikapellimestari 1971–77
Okko Kamu toimi Radion sinfoniaorkesterin kapellimestarina 1970–71 ja ylikapellimestarina 1971–77. Kamu opiskeli viulunsoittoa Sibelius-Akatemiassa mutta on kapellimestarina lähinnä itseoppinut. Ensiviulistina hän on soittanut mm. Suhonen- ja Finlandia-kvartetissa ja viulistina hän on soittanut mm. Helsingin kaupunginorkesterissa ja Suomen Kansallisoopperan orkesterissa. Sensaatiomainen voitto Karajan-kilpailussa 1969 avasi tien mm. Tukholman kuninkaallisen oopperan vierailevana kapellimestarina ja muiden arvostettujen orkestereiden vierailijaksi. – Okko Kamu on syntynyt Helsingissä vuonna 1946.

Kari Tikka 1972–76
Kari Tikka toimi RSO:n toisena kapellimestarina 1972-76. Tikka opiskeli Sibelius-Akatemiassa oboensoittoa, orkesterinjohtoa Jorma Panulan opissa ja sävellystä Einojuhani Rautavaaran johdolla. Tikka on toiminut mm. Helsingin kaupunginorkesterin oboistina sekä Tampereen Teatterin ja Suomen Kansallisoopperan ja Tukholman kuninkaallisen teatterin kapellimestarina. – Kari Tikka on syntynyt 1946 Siilinjärvellä.

Leif Segerstam ylikapellimestari 1977–87, 1. vieraileva kapellimestari 1987–95
Leif Segerstam toimi Radion sinfoniaorkesterin ylikapellimestarina ja ensimmäisenä vierailevana kapellimestarina. Segerstam opiskeli Sibelius-Akatemiassa pianon- ja viulunsoittoa sekä teoreettisia aineita (mm. Nils-Eric Fougstedt). Hän suoritti diplomin sekä viulunsoitossa että kapellimestarina (Jussi Jalas). Maj Lind -pianokilpailun Segerstam voitti 1962 ja seuraavana vuonna hän piti viuluensikonsertin. Lisäksi hän opiskeli New Yorkin Juilliard Schoolissa. Kapellimestarikiinnitykset Leif Segerstamilla on ollut mm. Suomen Kansallisoopperaan, Tukholman kuninkaallisessa oopperassa, Berliinin Deutsche Operiin ja Itävallan radion sinfoniaorkesteriin. Hänellä on myös erittäin laaja sävellystuotanto. – Leif Segerstam on syntynyt 1944 Vaasassa.

Jukka-Pekka Saraste 1985–87, ylikapellimestari 1987–2001, kunniakapellimestari
Jukka-Pekka Saraste toimi Radion sinfoniaorkesterin ylikapellimestarina 14 vuotta vuodesta 1987 vuoteen 2001. Sitä ennen hän oli ollut kapellimestarina ylikapellimestari Leif Segerstamin rinnalla ja vielä aiemmin 2. viulun varaäänenjohtajana vuodesta 1979. Ylikapellimestarikaudellaan hän kehitti RSO:ta voimakkaasti kansainväliseen suuntaan. Saraste toimi Toronton sinfoniaorkesterin musiikillisena johtajana 1994–2001 ja BBC:n sinfoniaorkesterin päävierailija 2002-05. Hän on toiminut lisäksi Skotlantilaisen kamariorkesterin taiteellisena johtajana. Saraste on Avanti!-kamariorkesterin perustajajäsen sekä Suomalaisen Kamariorkesterin taiteellinen neuvonantaja ja syksystä 2006 alkaen Oslon filharmonikkojen musiikillinen johtaja. Säveltaiteen valtionpalkinto 2000. – Jukka-Pekka Saraste on syntynyt 1956 Heinolassa.

Sakari Oramo 1994–2003, ylikapellimestari 2003-2012.
Sakari Oramo on toiminut RSO:n kapellimestarina vuodesta 1994 alkaen ja elokuussa 2003 hän aloitti orkesterin ylikapellimestarina. Oramo toimi vuodesta 1991 RSO:n vuorottelevana konserttimestarina. Hän myös opiskeli Jorma Panulan kapellimestariluokalla ja suoritti diplomin 1992. Tammikuussa 1993 Oramo johti lyhyellä varoitusajalla RSO:n konsertin, joka oli todellinen menestys: sitä seurasi kiinnitys orkesterin kapellimestariksi syksystä 1994 alkaen. Hän toimi myös Birminghamin sinfoniaorkesterin (CBSO) musiikillisena johtajana 1999-2008. Syksyllä 2008 hän aloittaa Tukholman filharmonisen orkesterin ylikapellimestarina. Oramo on myös Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin päävierailija ja Kokkolan oopperan kapellimestari. – Sakari Oramo on syntynyt Helsingissä vuonna 1965.

Hannu Lintu aloitti ylikapellimestarina syksyllä 2013.

  • RSO kantaesittää 13 uutta teosta kaudella 2023‒2024

    Kauden teemoja ovat Strauss, Benjamin ja tulevaisuus.

    RSO kantaesittää 2023‒2024 ennätykselliset 13 uutta sävellystä. Kauden teemasäveltäjät ovat Richard Strauss ja RSO-festivaalilla esiteltävä Sir George Benjamin. Kolmas teema, tulevaisuus, nostaa esiin nuoria muusikkoja ja säveltäjiä. RSO:n konserttien verkko- ja televisiolähetysten suosio kasvaa ‒ vuonna 2022 katsojia oli yli 4,1 miljoonaa.

  • Nicholas Collon 40 vuotta: "Olen löytänyt RSO:sta orkesterin, jonka kanssa olen hyvin onnellinen"

    RSO:n ylikapellimestari Nicholas Collon täyttää 40 vuotta.

    RSO:n ylikapellimestari Nicholas Collon juhlii 40-vuotissyntymäpäiväänsä 7.2.2023. "RSO:sta olen löytänyt orkesterin, jonka kanssa olen hyvin onnellinen, ja minusta on aina ihanaa tulla tänne. Se on yksi isoimmista asioista, joita urallani on tapahtunut kolmekymppisenä. Oman orkesterin löytäminen ei ole itsestäänselvää, ja siihen tarvittiin paljon onnea, oikeassa paikassa olemista oikeaan aikaan. Tässä orkesterissa kaikki tuntuu minusta oikealta."