Hyppää pääsisältöön

Pienlainayhdistys: Jos korkoja rajoitetaan voimakkaasti, pikalainat häviävät

Oikeusministeriön työryhmä haluaisi rajoittaa pikaluottojen korkoja. Se esittää, että alle tuhannen euron luottojen korko olisi enintään 50 prosenttia. Tämä tarkoittaisi Suomen Pienlainayhdistyksen toiminnanjohtajan mukaan pienlainojen häviämistä Suomesta.

Rahaa // Kuva: Sippo / YleX

Suomen Pienlainayhdistys on jättänyt työryhmän mietintöön eriävän mielipiteensä. Yhdistyksen mielestä ehdotetulle korkokatolle ole perusteita. Toiminnanjohtaja Kari Kuusisto kertoi YleX:n Etusivun haastattelussa, että esityksen tulo on ymmärrettävä, mutta nyt hahmoitellussa muodossa se ei yhdistyksen mukaan ole mahdollinen.

- Jokainen tietää, jos myynnin katteesta lähtee 94 prosenttia, niin sellaisen palvelun tarjoaminen ei ole enää mielekästä, Kuusisto sanoi.

Jos oikeusministeriön työryhmän esitys menee läpi, se tarkoittaisi pienlainojen päättymistä.

- Se tarkoittaisi sitä, että nykyisen muotoisia pienlainoja ei voisi Suomessa enää tarjota.

Pienlainayhdistys on päätynyt siihen, jos jotain pitäisi muuttaa, niin pienlainojen ala-ikärajaa voisi nostaa 20 ikävuoteen.

Lähteet: YleX