UMK:hon Marry Me -kappaleellaan osallistuva, tuomariston totaalisesti hurmannut Krista Siegfrids on saanut erittäin suoraa palautetta naapureiltaan laulamisestaan.
Suomen Katy Perryksikin tituleerattu Krista Siegfrids esiintyi eilen nähdyssä Uuden Musiikin Kilpalun toisessa jaksossa tuomaristolle näyttävässä hääpuvussa. Pukua vielä testaillessaan Kristalla oli asulleen selvät suunnitelmat.
- Tää on must ihana, mä rakastan vaatteita ja se pitää olla iso ja kunnon show. Se pitää olla more is more, Siegfrids summaa.
Avioitumisesta kovasti haaveileva laulaja oli harjoitellut esitystään kotosalla.
- Naapurit tuli valittamaan, että hei please, calm it down, mä en jaksa kuunnella sua enää, Krista nauraa.
Muun muassa Voice of Finland -kisasta tutuksi tullut poppineito hurmasi esityksellään jopa tuomaristoon kuuluvan rokkimiehen puolelleen.
- Median välityksellä ennakkokäsitykset eivät välttämättä olleet kovin hyvät. Ruikutan aina katu-uskottavuuden perään, mutta tätä katsellessa tajusin, ettei sillä ole mitään väliä. Toi oli hauska, kuulin purkkaa, barbeja ja prinsessaunelmia. Iisisti voittokamaa, Apulanta-yhtyeen Toni Wirtanen ylistää.
Myös Aija Puurtinen yhtyi ylistyksiin.
- Olin tyrmistynyt, oli niin hieno esitys.
Onko Kristalla mahdollisuuksia voittaa, katso vauhdikas esiintyminen alta!
Lähteet: Uuden Musiikin Kilpailu