
Testasin parin viikon ajan Microsoftin Surface RT -tablettia. Se on päältäpäin hieno laite, jossa on hyvä näyttö ja kätevä sisäänrakennettu seisontatuki. Mutta voi että, miten turhauttava peli se onkaan.
Listasin seitsemän syytä, joiden takia Surface RT ei vaaranna iPadin ja Androidin valta-asemaa.
1. Se ei ole Windows 8
Microsoft tuntuu ajattelevan, että tuttu ja turvallinen Windows houkuttelisi ihmisiä vihdoin täppärikäyttäjiksi. Voi olla, mutta ongelma on siinä, että Surface RT:n käyttöjärjestelmä ei ole Windows 8 vaan Windows RT – eikä niillä ole paljon muuta yhteistä kuin ulkoasu.
Turha kuvitella, että vanhat ohjelmat toimisivat Windows RT:ssä tai että lisälaitteiden ajurit olisivat kunnossa. Tilanne varmaankin korjaantuu jossain vaiheessa, mutta se vaihe häämöttää vielä kaukana horisontissa.
Kuvassa turhautunut käyttäjä yrittää asentaa Spotifyä.
2. Se ei ole Windows Phone 8
Applen puhelimissa ja tableteissa on sama käyttöjärjestelmä, kuten myös Androideissa. Joten voisiko tästä päätellä, että Windows-tabletissa käytetään Windows Phone -käyttöjärjestelmää?
Ei voisi.
Kilpailijoiden käyttöliittymät viestivät heti, että nyt on käsillä laite, jolla ei ole tarkoituskaan tehdä samoja asioita kuin tietokoneella. Oli Windows Phonesta mitä mieltä hyvänsä – itse en ole sen ylin ystävä – ainakin se on rehellisesti puhelinkäyttöjärjestelmän oloinen. Sen sijaan tarjolla on…
3. Se on Windows RT
…Windows RT, joka on käsittämätön sillisalaatti.
Kun asiat voi tehdä kahdella tavalla (pieni kosketusnäyttö mutta myös hiiri ja näppäimistö), lopputuloksena on, että asioita ei voi tehdä yhdelläkään tavalla hyvin.
Rajapintoja on sinne sun tänne. Miksi Word osaa tallentaa tiedostot ainoastaan koneen omalle levylle ja SkyDriveen, mutta kolmannen osapuolen kehittämä ilmainen tekstieditori ymmärtää niiden lisäksi myös Dropboxia?
Miksi yleensäkään selkeävärisen, neliöihin perustuvan "nykyaikaisen käyttöliittymän" takaa paljastuu välillä vanha tuttu Windows? Kuka on parsinut kasaan tämän Frankensteinin hirviön?
Miksi asetuksia voi muuttaa neljällä eri tavalla?
4. "Kaikki on integroitu" luetaan "mikään ei toimi"
Koska kyseessä on uusi käyttöjärjestelmä, jossa ohjelmakeskeisesti sijaan käyttäjien pitäisi ajatella uudella tavalla eli toimintokeskeisesti, monet sisäänrakennetut toiminnot on niputettu yhden ikonin alle.
Sen sijaan, että pitäisi räplätä erikseen Facebook- ja Twitter-ohjelmia, tiedon kaikista kavereiden päivityksistä saa Ihmiset-laatan takaa. Hirmu kiva idea, mutta kun nuo mainitut palvelut ovat aivan erilaisia ja niitä käytetään eri tavalla: seuraan eri palveluita eri tahdilla, eri syistä ja lähetän niihin erilaisia tietoja. Seurauksena on, että ensimmäisenä Surface RT:hen piti kuitenkin asentaa erilliset FB- ja Twitter-ohjelmat, koska ne sentään päivittivät välillä sisältönsä.
Tai se, että pelit on jotenkin mystisesti integroitu Xbox-palveluun niin, että välillä en päässyt pelaamaan flipperiä, koska Xbox-sisäänkirjautuminen ei onnistunut.
5. Sormi on hiirikursoria suurempi
Windowseja voi nykyään käyttää sekä hiirellä että sormella. Hyvä idea.
Kuvassa nähdään naisen siro sormi sekä Windowsin kolme siroa ikonia, joista yhteen pitäisi osua.
6. Touch Cover - näppäimistö, jolla on prn vkea krjottaa
Surface RT:hen saa hankittua Touch Cover -hipaisunäppäimistön, joka toimii myös näytön suojana. Se on aivan kamala vekotin. Näppäintuntumaa ei ole, joten sillä kirjoittaminen on julmetun hidasta ja synnyttää hirveästi kirjoitusvirheitä, joiden korjaaminen on hidasta.
Ero Touch Coverin ja tavallisen näppäimistön välillä näkyy selvästi tässä videossa. Aloitin hipaisunäppäimistöllä ja vaihdoin sitten normaaliin.
7. Tehokas kone, jonka ohjelmisto itkettää
Yksikään näistä syistä ei harmittamisi, jos Surface RT olisi hirmuisen kallis ja tehoton mötkylä, mutta kun ei se ole. Se on laite, joka tuntuisi pystyvän vaikka mihin.
Mainittakoon, että olen Lumia 920:stä samaa mieltä. Oikein mukavan oloinen insinöörituote, mutta oi kun siihen saisi vaikka Androidin…
(Kirjoittajalla on Android-puhelin ja -tabletti, iPad, Lumia 920 ja Macbook Air.)