Lahtelaismies kävi Citymarketissa kenkäostoksilla. Kun sopivaa kenkää ei löytynyt, hän pyysi myyjältä apua. Myyjä vastasi, että kaupassa on siirrytty itsepalveluun, ja myyjien tehtävä on vain täyttää hyllyjä. Eikö Citymarketeissa enää saa asiakaspalvelua?
K-Citymarketin viestintä- ja vastuullisuuspäällikkö Helena Frilander suostui kommentoimaan asiakaspalveluohjeistusta vain kirjallisesti:.
Katsojan saama palvelu ei ole ollut K-citymarketin asiakaspalvelun arvojen ja käytännön mukaista.
- Myyjiltä saa apua ja palvelua. K-citymarketeissa myyjät ovat asiakkaita ja palvelua varten, Frilander kirjoitti vastauksessaan.
- Otamme tämän huomioon jo rekrytointivaiheessa ja koulutamme myyjiä aktiivisesti asiakaspalveluun. Kuningaskuluttajan katsojan saama palvelu ei ole ollut K-citymarketin asiakaspalvelun arvojen ja käytännön mukaista. Otamme tämäntyyppisen palautteen vakavasti ja pyrimme kehittämään toimintaamme niin, että tällainen ei toistuisi.
Mikko Laine, Kuningaskuluttaja