Ylen tilausteos Musiikkitalon kuoron kuoromestarilta ja kymmenen eri rehtorin aikana Sibelius-Akatemiassa opettajana palvelleelta Tapani Länsiöltä on orkesterilaulusarja Elämän lauluja. Mittavassa teoksessa välkehtii laaja tunteiden ja elämän kirjo pienimpine vivahteineen.
Tapani Länsiön Elämän laulujen kokonaismuoto jakautuu kolmeen osaan: ensin kahdeksan laulun kokonaisuus, sitten laaja adagio pelkälle orkesterille, jota seuraavat loput laulut.
Orkesterille ja laulajalle säveltämisen haasteista Länsiö kertoo:
”Orkesterilaulujen säveltämisen kaksi suurta haastetta ovat orkesteri ja laulaja. Suuren ja upean instrumentin ei soisi vain säestävän mutta laulajan soisi myös kuuluvan hyvin; runoineen vivahteineen, sävyineen. Noudatin pari kertaa säveltäjien perimätietona kulkevaa salaisuutta: saa sen laulajan pari kertaa peittää. Adagio ratkaisi osaltaan intohimoani orkesteriin ja musiikkiin ilman sanoja.”
Teoksen osat:
1. Olenko syntynyt maailmaan pitämään hauskaa?
teksti: Vanhaa japanilaista runoutta, suom. Kai Nieminen.
2. Oli kerran hiiri.
teksti: Maria Varanki 11.v.
3. Kesä niin lyhyt.
teksti: Paavo Haavikko.
4. Olen nähnyt miesten juoksevan¿
teksti. Paavo Haavikko.
5. La donna è mobile.
teksti: F.M. Piave.
6. Minä tahtoisin sinulle sydämeni laulun.
teksti: G.Fröding, suom. Tuomas Anhava.
7. Hehku, hehku, hehku.
teksti: Rimma Dalos, suom.Tapani Länsiö.
8. Kuvittele että tämä.
teksti: Samuel Beckett, suom. Caj Westerberg.
Adagio- (vain orkesteri)
9. Ei tänään.
teksti: Paavo Haavikko.
10. Vääjäämättä yhä edemmäs.
teksti: Sei Shonagon, suom. Kai Nieminen.
11. Kun sinä vihdoin pysähdyt katsomaan .
teksti: Paavo Haavikko.
12. Totu siihen että joudut luopumaan.
teksti: Pentti Saaritsa.
13. Älä sovinnolla lähde siihen hyvään yöhön.
teksti: Dylan Thomas, suom. Marja-Leena Mikkola.
14. Elämä haihtuu.
teksti: vanhaa japanilaista runoutta, suo,. Kai Nieminen.
15. Hyvää yötä.
teksti: Paavo Haavikko.
Äänitetty Radion sinfoniaorkesterin konsertissa 19.12.2008. Radion sinfoniaorkesteria johtaa Sakari Oramo, baritonisolistina Gabriel Suovanen.
Teksti: Kalle Autio