Naiskatsojamme kertoo ostaneensa Rainbown isoja kananmunia, joiden pakkauksessa kerrotaan munien olevan virikehäkkikanalan munia. Munien leimojen mukaan munat ovat kuitenkin lattiakanalan munia. Tilanne on toistunut usein.
SOK:n tuotelaatupäällikkö Tanja Talvenheimo kertoo, että normaalitilanteessa kananmunan koteloon pakataan juuri sitä munaa, mitä kotelon päällä lukee.
– Satunnaisesti, poikkeustilanteissa, olemme antaneet kananmunan toimittajille luvan pakata tätä hieman arvokkaampaa kananmunaa samaan koteloon, jos tarve niin vaatii. Kyse on siis saatavuustilanteesta, Talvenheimo sanoo.
Mistä munien toimitusongelmat johtuvat?
– Ehkä se tilaus–toimitus-rytmin optimointi ei mene aina ihan kohdilleen. Välillä siellä pakkaamossa ei ole riittävästi virikehäkkikananmunia, jolloin joudutaan tekemään täydennyksiä tällä lattiakanalan munalla, Talvenheimo sanoo.