Hyppää pääsisältöön

Kiireettömyys ei ole avain runollisuuteen

Horatiuksen ylistys kiireettömyydelle oli Ylioppilasteatterin elokuisen runotempauksen teemana.

ole viisas, kaada viiniä, typistä suuri haave, nytkin kun puhun, karkaa pahalla katsova aika, poimi päivä, turha luottaa huomiseen
- Horatius, suom. Arto Kivimäki, 2014

Mitä hetkeen tarttuminen tarkoittaa runoilijalle, urheilijalle, pienten lasten vanhemmalle?

Manuela Bosco juoksi 17-vuotiaana suomenennätyksen, joka oli samalla epävirallinen alle 18 –vuotiaiden maailmanennätys. Mitä kiire ja hetkeen tarttuminen merkitsee
Hän lopetti urheilija-uransa 24 vuotiaana. Oliko urheilijana jatkuvasti kiire?

Manuela Bosco: Ylitys, teos 2012
Manuela Bosco: Ylitys, teos 2012 Manuela Bosco: Ylitys, teos 2012 Kuva: teos manuela bosco

Kiireettömyys yhdistyy usein downshiftaamiseen ja kaikki kuvittelevat, että sen jälkeen elämä on rentoa ja jotenkin taiteellista.
Bosco niin sanotusti downshiftasi , opiskeli näyttelijäksi ja alkoi enkelihoitajaksi ja joogaohjaajaksi. Nyt Bosco on tuore äiti, joten kiireettömyys on saanut jälleen uuden ulottuvuuden .
Anja Erämaja: Töölönlahti, WSOY 2013
Anja Erämaja: Töölönlahti, WSOY 2013 Anja Erämaja: Töölönlahti, WSOY 2013 Kuva: WSOY wsoy 2013

Mielikuva runoilijasta on usein jonkinlainen haaveilija, joka ei osaa pitää kiirettä. Mutta voiko kiireessäkin olla jotain runollista? Ainakin Anja Erämajalle kiire voi toimia kirjoittamisen inspiraationa.

ps. Aivan toisen jutun aihe on se, että downshiftaamistakin on alettu suorittamaan!

Runokuu -festivaali http://uusi.runokuu.fi/?page_id=84

Uusimmat sisällöt - Kulttuuri