Sami Yaffa etsii alkuperäistä flamencoa sen kotipaikasta Etelä-Espanjan Andalusiasta. Flamenco on paljon syvempää kuin ruusu korvan takana tanssimista turisteille. Flamencossa ei pidätellä tunteita eikä säästellä sielua. Andalusiassa flamenco on enemmän kuin musiikkia, se on monipuolista kulttuuria ja elämäntapa.
Aluksi Yaffa vierailee Granadassa. Siellä hän tapaa Antonio Heredian johtaman flamencoryhmän, joka koostuu yksinomaan perheenjäsenistä. Kaikki flamencotaidot on opittu omilta sukulaisilta ja traditio jatkuu perheen sisällä.
Sevillassa Yaffa vierailee kuuluisan flamencotuottajan Ricardo Pachonin luona. Yaffa pääsee käsiksi tuottajalegendan mittaviin arkistomateriaaleihin, joissa on mukana lukuisia kuuluisia flamencomuusikoita. Miehet myös pohtivat flamencon juuria yhdessä.
Tälläkin kertaa Sami Yaffa vie katsojan tutustumaan myös perinteisen musiikin uusiin tuuliin. Flamencoa ennakkoluulottomasti eteenpäin vie muun muassa jazzia flamencoon yhdistelevä Tempo Sur. Bänditreenit kääntyvät illan pidetessä juhliksi, kuten Andalusiassa usein käy.
Sami Yaffa ehtii tutustua myös kitaranrakennuksen saloihin mestari Andres Dominguezin johdolla, flamencotanssiin Rosario Toleron esittämänä ja mestarilliseen kitaransoittoon muun muassa Diego Del Gastorin veljenpojan Juan Del Gastorin luona. Flamencon supertähti Diego Amador puolestaan ottaa Samin vastaan Sevillan kartanossaan ja tarjoaa tälle yksityiskonsertin flyygelillään.
Sami Yaffa näkee flamencossa yhtäläisyyksiä vanhaan bluesiin. Espanjassa flamenco onkin ollut vuoroin halveksitun vähemmistön kulttuuria, vuoroin anarkismin ja yhteiskunnan vastaisen protestoinnin taustamusiikkia. Sanoituksissa mennään usein syvälle yhteiskunnan epäkohtiin. Francon aikana lukuisat flamencomuusikot joutuivatkin vaikeuksiin. Politiikan ja flamencon yhteyttä Yaffalle valottaa laulaja-kirjailija Juan Pinilla.
Vuohifarmilla elävää El Cabreroa ei edes Franco uskaltanut vaientaa. Sami Yaffa tapaa elävän legendan Sevillan reunamilla Valencina de la Concepciónissa. Yaffa kuvailee El Cabreroa flamencon Johnny Cashiksi. El Cabrero esiintyy aina mustiin pukeutuneena yhden kitaran säestämänä, puhuu yhteiskunnan mädännäisyydestä ja puolustaa heikompia lauluissaan. Hän voi vetää loppuunmyytyjä keikkoja Pariisissa tai Madridissa, mutta palaa aina takaisin vuoristoon yksinäisyyteen vuohiensa pariin.
Andalusian matka päättyy leilistä nautitun punaviinin ja sianlihan syömisen merkeissä pienessä maalaiskylässä vietettävään Pata Negra -juhlaan. Juhla on vuosisatoja vanha tradiotio, joka liittyy olennaisesti flamencoon. Perinne elää edelleen vahvana Andalusian maaseudulla ja vuoristoalueella. Juhlassa on mukana koko yhteisö ja myös Sami Yaffa pääsee siihen osalliseksi.
Sami Yaffan flamenco-soittolista
Sound Trackerin ohjaaja Otso Tiainen ei juurikaan tuntenut flamencoa ennen Andalusian matkaa. ”Oli mielikuva, että vähän soitetaan kitaraa ja joku tanssii kukka korvan takana ja otetaan turisteilta massit pois. Se oli lähtökohta karrikoiden.”
Flamenco osoittautui tietysti paljon syvemmäksi kuin Tiaisen ennakkokäsitys. ”Meno oli ihan överimageeta ja se musa tosi diippii. Myös ihmiset vetosivat. Pääsimme mukaan sikajuhliin, joka itselleni oli haastavaa, koska olen vege. Toki kuitenkin söin tuollaisessa tilanteessa, kun tarjottiin. Se miten musa oli kokoajan mukana menossa, oli mieletöntä. Tulen muistamaan sen varmasti aina”, Tiainen kertoo.
Artisteista mieleenpainuvin oli El Cabrero. ”Hän elää melko lailla erakkona eikä anna haastatteluja. Menimme hänen vuohitilalleen, jossa hän oikeasti lakaisee paskaa. Hän puhuu vertauskuvin hyvin diippejä läppiä ja hänen karismansa on sellainen, että hän saarnasi ja me olimme hiljaa. Siellä meni melkein uskonnolliseen tilaan, kun hän kertoi, miten maailma makaa”, Tiainen kuvailee.
Sami Yaffa - Sound Tracker
ma 15.9. klo 21.00, Yle Teema
Sami Yaffan haastattelu
ma 15.9. klo 8.45, Yle Puhe
Sound Tracker Yle Puheella
Veli Kauppinen juttelee Sami Yaffan kanssa sarjasta. Ohjelma kuullaan maanantaiaamuisin Yle Puheella.
Flamencoa Ylen Elävässä arkistossa: Flamencon filosofiaa ja tunnetta Andalusiasta Suomeen.
Jakson musiikki
- Heredian flamenco-perhe
- Tempo Sur Facebook
- Juan Del Gastor Facebook
- Diego Amador Kotisivut Myspace
- Ricardo Moreno
- El Cabrero Kotisivut Facebook
- Canijo de Jerez Kotisivut Facebook
Sarjan jaksot:
25.8. New York, Yhdysvallat
1.9. Romanimusiikki, Serbia
8.9. Pernambuco, Brasilia
15.9. Tango, Argentiina ja Uruguay
22.9. Flamenco, Espanja
29.9. Etiopia
6.10. Americana, Yhdysvallat, Osa I
13.10. Americana, Yhdysvallat, Osa II