
Putkiremontti-sarjan asiantuntijat pohtivat viimeisessä istunnossaan vielä sitä, miten valmistautua remonttiin ja miten löytää ne parhaat tekijät omalle tontille.
Remonttiasiantuntija Heimo Levamo muistelee pahimpia mahdollisia tapauksia miten putkiremontissa on käynyt: - Kun työmaa on kesken ja urakoitsija menee konkurssiin. Vielä jos osa kylpyhuoneista on purkuvaiheessa ja osa valmistunut. Sitten haetaan uutta urakoitsijaa, ja homma jatkuu puolen vuoden kuluttua, Levamo muistelee kuulemiaan tapauksia.
Silloin evakosta voi tulla pitkä ja kylmä.
- Ei se seuraava urakoitsija tee sitä samaan hintaan, Heimo jatkaa kauhutarinaa.
Putkiremontti-sarjan asiantuntijat pohtivat mitä tehdä turvatakseen selustansa.
- Tärkeätä on että projektille löytyy johtaja, kapellimestari, se on varmaan se projektipäällikkö jonka taloyhtiö palkkaa, Kaisa Pekkala linjaa.
Mistä sitten löytää parhaat tekijät?
- Parhaiten suunnittelutoimistojen kautta, he ovat koko ajan eri tekijöiden kanssa yhteyksissä, Kaisa neuvoo.
Heimon mielestä rakennusfirman vastaava työjohtaja, projektipäällikkö ja taloyhtiön puheenjohtaja on kolmikko, jonka yhteistyön sujuvuudesta riippuu paljon. Taloyhtiön hallituksen pitää sitoutua urakkaan noin viideksi vuodeksi, kun lasketaan aika ensimmäisistä ajatuksista takuuajan loppuun.
Katso 10 kysymystä putkiremontista -nettisarjan videoita:
- ensimmäinen osa: milloin remontti pitää aloittaa?
- toinen osa: mikä remontissa maksaa?
- kolmas osa: millaiset muutokset kotiin ovat mahdollisia?
- neljäs osa: miten kauan remontti kestää?
- viides osa: kuka johtaa putkiremonttia?
- kuudes osa: kuinka viesti menisi perille?
- seitsemäs osa: miten välttää ongelmat remontissa?
- kahdeksas osa: kuka korjaa viat?
- yhdeksäs osa: miten purkaa pahaa mieltä?
KAIKKI Putkiremontti-tv-sarjan jaksot Yle Areenassa.
Tv-sarjan taloyhtiön asukkaiden elämää seurataan myös Facebookissa.