TV1 torstaina 13.4.2017 klo 23.10 - 00.20
Yle Areenassa 30 päivää
Elokuva Kalervo Palsa ja kuriton käsi (16) on muotokuva kuvataiteilija Kalervo Palsasta ja tyylitelty näkemys hänen sisäisestä maailmastaan.
Palsa taisteli koko elämänsä ajan sovinnaisuutta vastaan. Hän syntyi ja asui Kittilässä ja oli paikkakunnan pojista se, joka alkoi maalata kokemuksiaan sekä kuvitelmiaan.
Pekka Lehdon ohjaama elokuva tavoittaa Palsan maailmaa hänen uniensa ja vimmaisten maalausten kautta.
Palsan roolia näyttelee Janne Reinikainen. Muissa rooleissa ovat Maria Järvenhelmi, Markku Peltola, Antti Raivio ja Tiina Weckström.
Ohjaus: Pekka Lehto. Käsikirjoitus: Iiro Küttner ja Pekka Lehto. Tuotanto: First Floor Productions Oy / Pauli Pentti, 2013. Elokuva on esitetty Ykkösellä edellisen kerran vuonna 2015.