Hyppää pääsisältöön

”Kansanäänestys” alkoholipolitiikasta - viini ruokakauppoihin?

Vihreä megafoni
Vihreä megafoni 100 päivää ilman viinaa

100 päivää ilman viinaa järjestää mielipidekyselyn alkoholipolitiikasta. Nyt on tilaisuus sanoa painava sana.

100 päivää logo
100 päivää logo 100 päivää

Tulisiko viiniä saada ruokakaupasta? Pitäisikö rattijuopumuksen promillerajaa muuttaa tai rangaistuksia koventaa? Kannatatko verovapaan alkoholin kiintiöiden kasvattamista tai kutistamista?

Kysely alkaa tänään perjantaina klo 18. Uusi kysymys julkaistaan kahden päivän välein. Haasteessa mukana olevat voivat osallistua kyselyyn sovelluksen Osallistu-osiossa.

Nyt on siis tilaisuus sanoa painava sana. Jos et ole vielä rekisteröitynyt haasteeseen, tee se samantien osoitteessa yle.fi/100päivää.

Kansanäänestyksen tulokset kerrotaan seuraavassa suorassa lähetyksessä sunnuntaina 29.3. klo 18.45 TV1:ssä. Studiossa näkemyksiänne kommentoi alkoholipolitiikan tuntijat. Vaikuta mielipiteelläsi!

Voit ottaa ilmaisen 100 päivää -sovelluksen myös puhelimeesi:
- lataus Android-puhelimeen
- lataus Windows-puhelimeen
- lataus iPhone-puhelimeen

KATSO haasteen kolmas suora show:

Kommentit

Lue myös - yle.fi:stä poimittua

100 päivää