Elipä kerran aivan tavallinen mies ja aivan tavallinen nainen, jotka intohimoisesti rakastuivat toisiinsa. Saattoi hyvinkin mennä viikonloppu, jolloin he unohtivat syödä ja nukkua nauttiessaan toisistaan. Heitä naurattivat uutiset pariskunnista, jotka kasvoivat erilleen.
He kikattivat rakastelutilastoille, joiden mukaan suomalainen keskivertopari harrastaa seksiä 2,4 kertaa viikossa – niinkö vähän? Pilke silmäkulmassaan he lähettelivät toisilleen hekumallisia viestejä ja ehdottivat asioita, joita eivät kenellekään muulle aikaisemmin olleet uskaltaneet. Mies ja nainen tunsivat syvästi, tulivat yhdeksi lihaksi ja rakastelivat aamuun asti. Aina siihen saakka, kun heistä tuli äiti ja isä.
Tuli koliikki, valvotut yöt, sekavat hormonit ja uudenlainen arki. Kuinka se pieni nyt voi? Onko sillä kaikki hyvin? Kului kuukausi ja toinenkin, kolmaskin ilman yhtään suudelmaa. ”Jos vaikka tänään rakasteltaisiin?” kysyi mies. Mutta kun taas kerran tuli torjutuksi, hän sulkeutui ja mietti, tykkääkö se minusta enää ollenkaan? Samaan aikaan nainen istui peilin edessä ja itki, vihasi itseään. Kuka tällaista panisi? Eikä taaskaan antanut hyvän yön suukkoa vaikka oikeasti halusi. ”Mihin sinä katosit, kalleimpani? Tulisitko takaisin?” hän huusi unissaan. Ja heräsi aamulla yksin vuoteestaan.
Niin tuttu tarina, ja niin totta.
Kun juttelee pienten lasten vanhempien kanssa, he hätkähtävät itsekin sitä, kuinka toisenlaista yhteiselämä onkaan lasten tultua elämään. Kuinka äkkiarvaamatta toisesta voi erkaantua. Kun ikinä ei ole yhteistä aikaa, ei synny kahdenvälisiä muistoja, ja etäännys hiipii suhteeseen salakavalasti. Tätähän me halusimme, hokee moni ja keskittyy entistä enemmän lapsiinsa.
Lukuisten tutkimusten mukaan seksuaalinen yhteys on kuitenkin onnellisen parisuhteen kulmakivi, ja sitä kaipaavat sekä miehet että naiset.”Mitä pidempään suhde on ollut fyysisesti etäinen, sitä vaikeampaa on ryhtyä harrastamaan seksiä”, toteaa Väestöliiton kliininen seksologi Tarja Santalahti. Kosketus on vuorovaikutusta, joka vahvistaa. Kun kosketus katoaa, katoaa myös henkinen yhteys. Ja toisinpäin.
Lapsiperheseksi on sanana kaamea, mutta hyvin kuvaileva. Perhearjen dynamiikkaa vähänkin tunteva tietää, että kurahousurumbasta ja vaippasulkeisista on seksi kaukana. Silti seksiin kannattaa panostaa ja kehollinen yhteys säilyttää. Asiantuntijoiden mukaan se on myös mahdollista. Pienin teoin, huomionosoituksin, asennemuutoksin ja hyväksyvin ottein se voi onnistua.
Siksi teimme suomalaisille arjen uuvuttamille vanhemmille kuuden viikon seksikoulun ja keräsimme joukon parhaita auttajia kertomaan tutkittua tietoa asiasta. Uudessa elämäntilanteessa piilee myös mahdollisuus kasvaa seksuaalisesti vahvemmaksi: ”Vanhemmuus antaa ihmiselle itsetuntoa ja luo varmuutta”, sanoo Santalahti. Kehot, jotka ovat pystyneet tuottamaan maailmaan uutta elämää, voivat harjoituksen avulla olla vastaanottavaisempia myös seksuaalisesti.
Lapset pilaavat seksielämän. Mutta vain hetkellisesti, jos niin haluamme.
Marja Hintikka Live
Yle TV2 maanantaisin klo 21 alkaen 12.10.
Yle Puhe tiistaisin klo 16 alkaen 13.10.
yle.fi/mhl
#yleMHL
MHL Facebookissa
MHL Twitterissä
MHL Instagramissa
Lisää ohjelmasta




