Hyppää pääsisältöön

Supertähti Adelen paluukonsertti Kakkosella

Adele konsertoi BBC Onella.
Adele konsertoi BBC Onella. adele: live in london.

Maailman suosituimpiin kuuluva laulaja Adele tekee kauan odotetun paluun. Kakkosella ja Yle Areenassa nähtiin sunnuntaina 22.11.2015 tunnin pituinen konsertti Live in London vain kahden päivän viiveellä BBC:n ensiesityksestä. Ohjelmassa kuullaan sekä Adelen suurimpia hittejä että täysin uusia kappaleita. Konsertti uusittiin jouluviikolla ja lisäksi 14.4.2016 klo 20.30.

Englantilainen laulaja-lauluntekijä Adele Adkins (s. 1988) on yksi 2010-luvun suurimmista uusista musiikkitähdistä.

Adele on kuitenkin viettänyt taukoa vuodesta 2013 asti keskittyäkseen lapsensa kasvattamiseen.

Nyt tähti palaa näyttävästi BBC:n tuottamassa tv-konsertissa, jossa kuullaan sekä uusi single Hello että muita kappaleita 20.11. julkaistavalta 25-albumilta.

Ohjelmassa Adele päivittää lisäksi kuulumisiaan talk show -ikoni Graham Nortonille ja kertoo tarkemmin, mitä on tauon aikana tehnyt. Myös yleisö pääsee esittämään laulajalle kysymyksiään.

Konsertti on taltioitu hienoissa puitteissa Lontoossa. Lavastuksesta vastaa moninkertaisesti palkittu Es Devlin ja valaistuksen on suunnitellut Emmy-ehdokkaanakin ollut Al Gurdon.

Adele: Live in London Kakkosella 14.4.2016 klo 20.30 ja Yle Areenassa viikon ajan tv-esityksen jälkeen

Kommentit

Yle TV2