Ei siihen voi vastata. Koulussa tapahtuu päivässä enemmän kuin aikuisilla viikossa. Päivän aikana sattuu lukemattomia iloisia ja ei niin iloisia asioita. Oletko valmis kuuntelemaan ne kaikki?
Koulussa tapahtuu päivässä enemmän kuin aikuisilla viikossa.
Älä myöskään kysy mitä koulussa oli ruokana. Mitenkään ruuan laatua vähättelemättä en aina itsekään osaisi kertoa. Voisin vain kuvailla, että se oli vähän kuin nuudelia tai makaronia jonkinlaisessa kastikkeessa.
Viikon mittaisen kouluvierailuni lopuksi kysyn Viikin norssin 8C-luokan oppilailta, mistä kouluun liittyvästä aiheesta he haluaisivat minun tekevän juttua. Minkä asian he eniten haluaisivat tuoda esille?
”Tee juttu siitä, että koulussa pitäisi tarjoilla hedelmiä.” ”Tee juttu siitä mitä välitunneilla tehdään.” ”Tee se joulunäytelmästä.” ”Ruokalan mikrosta.” ”8C-luokkalaisten instagrameista.” ”Ruokalatätien käytöstavoista opiskelijoita kohtaan.”
”Kirjoita aamunavauksista.” ”Äänekkäistä oppilaista.” ”En keksi.” ”Jostain.” ”Luokan jakautumisesta eri porukoihin.” ”Kokeisiin lukemisesta.” ”Koulun moninaisuudesta.” ”Tee juttu musta ja Swanista koska ollaan hauskoja ja meistä saa hyvän jutun.”
”Tee juttu siitä, miten oma tausta vaikuttaa oppilaan persoonaan ja moraaliin.” Ehdotus on mahtava! Samalla kun innostun aiheesta, tajuan, että oma kouluviikkoni on lopussa ja elämäni pulpetissa tässä koulussa on tullut täyteen. Vaikken haluaisi.
Kiitos 8C – te annoitte minulle paljon. Ja Dania, lupaan sinulle, että vielä jonain päivänä teen tuon jutun.