Hyppää pääsisältöön

You should be dancing! Helsinki tanssii Bee Geesin tahdissa

Teeman elokuvafestivaalin 2015 tanssivideon kuvauksista.
Kuvia elokuvafestivaalin tanssivideon kuvauksista. Teeman elokuvafestivaalin 2015 tanssivideon kuvauksista. Kuva: Kati Sinisalo / Yle tanssivideo

"What you doin' on your back? Ahh. You should be dancing. Yeah."

Teeman elokuvafestivaalilla tanssitaan, klassisesta baletista ja kungfu'sta iranilaiseen diskoiluun. Varsinainen tanssipäivä on lauantai, jolloin esitetään Lauantai-illan huumaa.

Tanssitunnelmaan valmistaudutaan myös elokuvafestivaalin tanssivideolla. Mukana on 60 esiintyjää, muutama koira ja yksi kissa. Helsingin kaduilla ja puistoissa kuvatun videon musiikkina soi Lauantai-illan huumasta tuttu Bee Gees -hitti You should be dancing.

Tanssivideoon on ripoteltu kuvallisia viitteitä muutamiin muihinkin festivaalilla nähtäviin elokuviin. Montako tunnistat?

Näissä klipeissä on pätkiä videon kuvauksista. Valmis video Bee Geesin musiikilla saa ensiesityksensä festivaalin avauspäivänä 25.11.2015 kello 21.20. Se esitetään festivaalilla joka päivä ja on katsottavissa myös Yle Areenassa 30 päivän ajan.

Teeman elokuvafestivaalin 2015 tanssivideon esiintyjiä.
Tanssivideon esiintyjiä. Teeman elokuvafestivaalin 2015 tanssivideon esiintyjiä. Kuva: Kati Sinisalo / Yle tanssivideo

https://yle.fi/progressive/fynd/dataviz/migrated_images/gif143379_1.gif;gif-animaatio;]
Kommentit

Yle Teema

Teema Twitterissä ja Facebookissa