Hyppää pääsisältöön
Aihesivun Jean Sibelius -viulukilpailu pääkuva

Minami Yoshida, 17 (JPN) - Sibelius-viulukilpailu 2015

Narassa Japanissa 1998 syntynyt Minami Yoshida on opiskelee Tokiossa Toho Gakuen -musiikkikoulussa. 11. Tutustu Minami Yoshidaan ja hänen kilpailusuorituksiinsa. (English version)


Japanilainen 17-vuotias viulisti Minami Yoshida kertoo välierän jälkeen tehdyssä haastattelussa pitäneensä kovasti Helsingin Konservatorion konserttisalista. Hän ei pysty valitsemaan ohjelmistostaan mitään suosikkiteosta vaan pitää kaikista soittamistaan kappaleista. Haastattelussa hän kertoo olevansa Muumi-fani ja haluavansa saada viulukoteloonsa Muumi-hahmon. (Haastattelu Henna Paakki Video Sandra Saulo)

Välierä / Second Round

PARK: Another Cadenza
SIBELIUS: Humoresque 1&2
PROKOFJEV: Sonata No 1
SAINT-SAËNS-E.YSAYE: Caprice sur l'Etude en forme de Valse
piano: Naoko Ichihashi

Alkuerä / First Round

J. S. Bach: Andante ja allegro sonaatista a-molli
W. A. Mozart: Rondo C-duuri
Bartók: Soolosonaatti 1. osa
Sibelius: Romanze op. 2a
piano: Naoko Ichihashi

#yleklassinen #sibeliusviolin

  • KPKO:n iskevä juhlajulkaisu osoittaa orkesterin vahvuudet

    KPKO:n iskevä juhlajulkaisu osoittaa orkesterin vahvuudet

    Äänitysprojektien toteuttaminen pandemiaolosuhteissa ei useimmiten ole ihan suoraviivainen prosessi. Tämän sai omakohtaisesti todeta myös 50-vuotisjuhlavuottaan viettävä Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri. Lykkäyksistä huolimatta saatiin ensimmäinen julkaisu uuden taiteellisen johtajan viulisti Malin Bromanin kanssa tehtyä.

  • Eero Hämeenniemen improvisaatioissa on luonnetta ja syvyyttä

    Hämeenniemen improvisaatioissa on luonnetta ja syvyyttä

    Säveltäjä Eero Hämeenniemen (s. 1951) itsenäisen ajattelun tulokset ovat viime vuosikymmenten aikana löytäneet muotonsa niin soivassa ja kuin kirjallisessakin muodossa. Tällä kertaa puhuu muusikko Hämeenniemi, jonka pianoimprovisaatiot heijastelevat muun muassa jazz-, gospel-, barokki- ja karnaattista musiikkia.

  • Laulu-Miehet tulkitsevat Melartinia tulisesti

    Laulu-Miehet tulkitsevat Melartinia tulisesti

    Säveltäjä Erkki Melartinin (1875–1937) musiikkia ei äänitteillä tai konsertiohjelmistoissa liian usein vastaan tule. Tämä on tietysti harmillista, koska Melartinin herkkävireistä äänistöä kuulisi mielellään enemmänkin. Melartin hehkui etenkin orkesterisäveltäjänä, mutta muutakin kiinnostavaa hänen tuotannostaan löytyy.

  • Seitakuoro juhlii ensitaltoinneilla

    Seitakuoro juhlistaa neljällä uudella ensitaltoinnilla

    Rovaniemellä toimiva Seitakuoro on yksi pohjoisen tärkeistä kulttuuritoimijoista ja lappilaisen identiteetin ylläpitäjistä. Kadri Joametsin johtaman kokoonpanon uusin julkaisu huipentaa kymmenen vuotta sitten alkaneen Lappi-trilogian. Edeltävillä levyillä soi pääosin vuosien varrella kuoron konserteissa tutuksi tullut ohjelmisto.