Mielihyvän hankkiminen ja tuottaminen itselle ja toiselle ovat seksin ensisijaisia tavoitteita. Niiden saavuttamista voi edistää esimerkiksi yhdyntäasennoilla. Uusi asento saattaa tuntua ensin oudolta, ehkä jopa hävettävältä, ja toisaalta se saattaa piristää sopivalla tavalla totuttua. Syksyn viimeisessä Vanhempien seksikoulun jaksossa vaihdetaan asentoa.
Tehtävä 6: Vaihda asentoa!
1. Jalat limittäin
Tämä asento on hyvä aloitusasento. Molemmilla on kädet vapaana hyväilemiseen, ja kumppaniin saa hyvin katsekontaktin. Asento sopii hyvin rauhallisempaan rakasteluun – asennossa voi olla jopa täysin liikkumatta (mies penetroituneena).
Tämä asento sopii myös tilanteeseen, jossa miehellä ei ole lainkaan erektiota tai se on osittainen. Näin opitaan nauttimaan itse tilanteesta ilman suorituspaineita tai pyrkimystä orgasmiin.
Muuntele: Mies voi kierähtää polvilleen, jolloin nainen siirtyy kyljelleen. Näin voidaan rakastella vauhdikkaammin.
2. CAT (coital alignment technique)
Lähetyssaarnaaja-asennon variaatio, jossa mies on ylempänä kuin normaalisti, näin peniksen varsi painautuu klitorista vasten. Normaalisti penis on 90 asteen kulmassa, CAT-asennossa noin 45 asteen kulmassa.
Naisella jalat voivat olla yhdessä suorana, miehen jalkojen ulkopuolella suorana tai koukussa.
Muuntele: mies, kokeile liikkua edestakaisin, ylös alas, sivulta sivulle tai pyörivällä liikkeellä. Tarkoituksena on stimuloida klitorista samanaikaisesti. Tämä on erityisen miellyttävää naiselle. Tämä asento helpottaa naisen orgasmia yhdynnän aikana.
3. Nainen ratsastaa
Mies makaa selin tai on istuallaan, nainen ratsastaa. Tässä asennossa nainen saa määrätä tahdin ja säädellä, kuinka syvälle penis työntyy.
Tässä asennossa nainen voi hakea erilaisia vartalon kulmia G-pisteen ja klitoriksen kiihottamiseen.
Asennossa on helppo suudella, ja molemmilla on kädet vapaana hyväilemiseen.
Liikkeen tempoa voi vaihdella hitaasta nopeaan sekä suuntaa edestakaisesta, ylös alas -liikkeestä, sivuttaiseen ja ympyrämäiseen liikkeeseen.
Neljä tyypillisintä seksiasentoa
Suosiossaan vertaansa vailla on edelleen asento, jossa mies on päällä ja nainen hänen allaan reidet levitettynä sivulle. Tämä asento pitää pintansa suosikkilistalla, koska se mahdollistaa katsekontaktin kumppaniin ja näin lisää läheisyyden kokemusta seksin aikana. Asento on alla olevalle rentouttava ja päällä olevalle mahdollistuu seksin rytmin hallinta sekä omien että kumppanin toiveiden mukaisesti.
Tässä asennossa alla olija voi myös hyväillä kumppania käsillä. Päällä olija voi suudella ja kosketella kumppanin rintoja, hyväillä genitaaleja ja esimerkiksi pakaroita. Tätä niin sanottua perusasentoa voi sitten muunnella mielensä mukaan. Peniksen asento ja tulokulma muuttuvat, mikä antaa jälleen uuden tuntemuksen.
Toinen suosittu asento on nainen miehen päällä. Moni mies kuvaa asentoa rennoksi, voimia säästäväksi ja ikään kuin naisen aloitetta, tilanteen hallintaa ja toimintaa korostavaksi. Tämä asento on monille miehelle myös tärkeä orgasmin ja siemensyöksyn viivästyttämiseksi. Päällä olija voi säädellä myös esimerkiksi peniksen työnnön syvyyttä emättimeen tai peräaukkoon. Asento mahdollistaa myös itsehyväilyn ja laajemman fyysisen liikkumavapauden seksin aikana. Päällä olija voi kääntyä myös selin, jolloin pakaroiden ja peräaukon hyväily mahdollistuu.
Takaapäin-asento on saavuttanut enenevän suosion. Se tuntuu sopivan niin ujoille kuin ”eläimelliseen villiyteen” pyrkivälle. Asennosta on monia muunnoksia ja asento on mahdollinen toteutettavaksi monissa eri paikoissa.
Kylkiasento mahdollistaa kasvokkain olon, vartaloiden kokonaisvaltaisen kosketuksen. Kumppani voi olla myös selän takana. Asentomuunnoksia on monia, ja ne tekevät mahdolliseksi myös genitaalialueen hyväilyn. Fyysinen rasitus on pieni, joten esimerkiksi raskauden loppuvaiheella asento on mainio.
Nämä edellä mainitut neljä asentoa ovat tyypillisimpiä, mutta lisäksi on runsaasti muitakin kokeilemisen arvoisia asentoja.
Artikkelia varten haastateltu: Tarja Santalahti, kliininen seksologi, psykoterapeutti, Väestöliiton Familia Oy sekä seksikoulun esiintyjät Saana ja Risto.
Info: Tässä on ollut ulkoinen upotus, joka nyt ei enää toimi, ja siksi on poistettu.
Lue myös:
Tutustu muihin Vanhempien seksikoulun harjoitteisiin.
Rämmitkö ruuhkavuosissa? Armollinen ja syyllistämätön Marja Hintikka Liven Facebook-ryhmä rientää avuksesi - liity meihin!
Lisää ohjelmasta





