Reynaldo Hahn tunnetaan turmeltuneen tunteikkaista lauluistaan, joiden hempeissä melodiakaarroksissa kristallisoituu Ranskan belle epoque. Mutta kas - viitsiessään Hahn sävelsi myös orkesterille. Ranskalaisen Timpani-yhtiön tuore levy kertoo kuinka.
Levy sisältää puhallinvetoista pienyhtyemusiikkia, jonka harmittomat aiheet vaihtelevat eleganteista hovitanssiaisista yöllisten juhlien kautta maaseutumaisemiin. Alusta asti on selvää että Hahn ei ollut uudistaja tai taituri, vaan hempeä melodikko. Hänen sävellystekniikkansa on kömpelöä, pahimmillaan banaalia. Teoksissa on kiehtovia sointivärejä, mutta ne syntyvät soitinten valinnasta, eivät taidosta käyttää valittuja soittimia.
Muuten Hahn jäisi amatööriksi, mutta hänellä on kalvosimissaan kaksi huikeaa valttia - melodia ja tunnelma. Musiikki kaartelee elegantisti maisemassa, jossa ei ole tilaa pahalle maailmalle. Nämä utopiat Savoijin alueen orkesteri toteuttaa puhtaasti ja pitkälinjaisesti, tavoittelematta turhaa syvällisyyttä.
Ilman runoutta ja ihmisääntä Reynaldo Hahnin musiikki on melko vähäpukeista, ellei peräti alastonta, mutta ihmeen mieluusti sitä kuuntelee, koska taianomaisia hetkiä on hieman enemmän kuin banaliteetteja.
Reynaldo Hahn: Le bal de Beatrice d'Este; Concerto provencal; Serenade; Divertissement pour une fete de nuit. - Orchestre des Pays de Savoie ja Ensemble Initium/Nicolas Chalvin sekä solisteja. (Timpani, 1 C 1231)
Kuuntele Uudet levyt 5.2.2016, toimittajana Kare Eskola.