Hyppää pääsisältöön

Pilkkikisoissa saa tehdä kunnolla töitä saaliin eteen

Pilkkikisan osallistujat siirtyvät jäälle kisan alkaessa Valkeakoskella.
Kun kisa julistetaan alkaneeksi, kaikki suuntaavat kiireen vilkkaa jäälle. Todella harva jää lähtöpaikan tuntumaan ja kiireisimmät ottavat juoksuaskelia. Tosin tällä kertaa lumeton jäänpinta on erittäin liukas ja hidastaa menoa. Pilkkikisan osallistujat siirtyvät jäälle kisan alkaessa Valkeakoskella. Kuva: YLE/Reetta Arvila pilkintä,Valkeakoski

Pilkkikisoissa ei aikailla. Kun kisa starttaa, lähdetään hyvää ottipaikkaa etsimään kiireen vilkkaa. Ja yhdellä reiällä ei yleensä kauaa homehduta. Jos kalaa ei kuulu, kairataan uusi reikä nopeasti.

Valkeakosken Lotilanjärvellä on meneillään kolmen seuran väliset pilkkikisat. Keli on tällä kertaa vähän hankala, sillä tuulee ja jäällä ei ole yhtään lunta. Kisaan osallistuu kuitenkin kymmenittäin ihmisiä.

“Porukkaa saisi olla enemmänkin, nuoria kaivataan erityisesti”, sanoo Jari Mäkelä.

Keijo Hiitiöllä on ongelmaan ratkaisu valmiina: “Heitetään tietokoneet ja pelilaitteet pois.”

Monet pilkkijät kiertävät kilpailuja ahkeraan. Kaloja tulee narrattua harva se viikonloppu.

”Tässä saa raitista ilmaa ja vielä kalaa syötäväksi”, perustelee joitakin vuosia sitten nuorten Suomen mestaruuden voittanut Niko Saarinen.

Jari Mäkelä pilkkii aamun sarasteessa Valkeakoskella.
Esimerkiksi kivet, jotka rikkovat jään pinnan, antavat hyvän vihjeen oivasta paikasta kytätä kalaa, neuvoo Jari Mäkelä aamuauringossa. Kaislikot ja saaren reunustat ovat myös kokeilemisen arvoisia paikkoja. Jari Mäkelä pilkkii aamun sarasteessa Valkeakoskella. Kuva: YLE/Reetta Arvila pilkintä,Valkeakoski
Pilkkisaaliina kaksi isoa ahventa.
Jari Mäkelä sai pari komean kokoista ahventa heti kisan alussa. Hän kisaa värikoukkupilkillä kuten moni muukin, sillä sen saa nopeasti takaisin reikään. Vaikka esimerkiksi surviaisen toukka on erinomainen pilkkisyötti, vie sen laittaminen koukkuun liikaa aikaa. Pilkkisaaliina kaksi isoa ahventa. Kuva: YLE/Reetta Arvila ahven,pilkintä,Valkeakoski
Niko Saarinen kairaa uutta pilkkireikää Valkeakosken Lotilanjärvellä.
Aikoinaan nuorten suomenmestaruuden voittanut Niko Saarinen on ahne pilkkijä. Hän käy pilkkikisoissa joka viikonloppu. Nuori mies painelee yleensä muita kilpailijoita kauemmas pilkkimään. Niko nyppää kuulemma yhdellä reiällä noin parikymmentä kertaa ja jos ei kalaa heti tule, kairataan uusi reikä. Niko Saarinen kairaa uutta pilkkireikää Valkeakosken Lotilanjärvellä. Kuva: YLE/Reetta Arvila pilkintä
Ritva Hakkola on voittanut pilkin veteraanisarjassa useita suomenmestaruuksia.
Ritva Hakkola on moninkertainen pilkkimisen suomenmestari ja onpa hän voittanut veteraanisarjassa pohjoismaidenkin mestaruuden. Ritva neuvoo, että omiin pilkkivälineisiin ja niiden ominaisuuksiin kannattaa tutustua huolella. Ritva esimerkiksi opetteli värikoukkupilkin liikkumista ja käyttäytymistä isossa saavissa. Ritva Hakkola on voittanut pilkin veteraanisarjassa useita suomenmestaruuksia. Kuva: YLE/Reetta Arvila pilkintä,Valkeakoski
Pilkkikisojen jälkeinen kalojen punnitus.
Valkeakosken keskustan kupeessa sijaitseva Lotilanjärvi ei ole kovin kalaisa järvi, mutta toisin kuin ennen kisaa uumoillaan, kalaa tulee kuitenkin enemmän kuin kilon luokkaa. Punnituksessa lopulta selviää, että päivän suurin saalis on 3,8 kiloa. Pilkkikisojen jälkeinen kalojen punnitus. Kuva: YLE/Reetta Arvila pilkintä,Valkeakoski
Jari Mäkelä tuulettaa seurojen välisen kisan voittoa Kuhaveljien hyväksi.
Kuhaveljien, Valkeakosken kalaveikkojen ja Hauhon urheilukalastajien kolmen seuran välisen kilpailun voiton vie tällä kertaa Kuhaveljet. Jari Mäkelä tuulettaa komeasti kiertopalkinnon kanssa. Jari Mäkelä tuulettaa seurojen välisen kisan voittoa Kuhaveljien hyväksi. Kuva: YLE/Reetta Arvila pilkintä,tuuletus,Valkeakoski

Lähde mukaan pilkkikisoihin, kuuntele:

Kommentit

Lue myös - yle.fi:stä poimittua

Uusimmat sisällöt - Elämä