Hetemaj’n veljesten futisurat ovat koko perheen unelma. Perparimin ja Mehmetin isä Miftar oli suuri kannustaja futiskentän laidalla. Siskot Fatbardhe ja Fatlume sekä äiti Emine olivat myös mukana, he kannustivat, huoltivat varusteet ja joskus myös arvostelivat veljesten suorituksia. Lisäksi tytöt jakoivat mainoksia ja pakkasivat joululahjoja talkoissa, joissa kerättiin rahaa veljien jalkapalloharrastukselle. Futisvanhemmat-sarjaan liittyen kuuluisien pelaajien perheet muistelevat millaista oli silloin kun tulevat tähdet olivat vielä junnupelaajia.
Pikkupoikina Hetemaj'n veljekset pelasivat salaa pitkälle iltaan läheisillä kentillä.
- He eivät muistaneet tulla syömään! Pojat eivät uskaltaneet sanoa isälle ja äidille, että ovat pelaamassa, Emine-äiti muistelee yllä olevalla videolla.
Se oli iloisinta aikaa meidän perheelle, koska koko elämää varjosti kuitenkin sota.
Perhe oli lähtenyt sotaa pakoon Kosovosta 90-luvun alussa, ensin Ouluun ja sitten Helsinkiin.
- Äiti teki leivät ja oli iso kannu teetä, eväät mukana. Välillä tehtiin kakkuja ja myytiin arpajaisissa. Se oli iloisinta aikaa meidän perheelle, koska koko elämää varjosti kuitenkin sota. Jalkapallo toimi meille irtiottona, Fatbardhe muistelee pelipäiviä ja mokkapalatalkoita.
Vaikka rahaa ei juuri ollut, niin maahanmuuttajaperheen veljeksistä tuli Suomen jalkapallon suuria nimiä.
- Joukkueen vanhemmat olivat sopineet, että isä saa tulla Dana Cupiin, että hänen laivalippu maksetaan, Fatbardhe muistelee lämmöllä muiden apua perheelle.
Perparim valittiin isän kannustuksen edessä turnauksen parhaaksi pelaajaksi vuonna 1998.
Äiti kulki peleissä ja kannusti. Kerran pojat pelasivat äitien joukkuetta vastaan.
- Kas kummaa, Hetemaj’n rouva teki maalin. Sitten kun Perpa tai Mehu ei jostain tilanteista ole saanut maalia, niin äiti sanoo, minäkin olen tehnyt maalin. Siitä tuli vakio, äitikin teki maalin ja sä et saa, kolmikko nauraa,
Kun Perparim teki ensimmäisenä suomalaisena maalin Italian Serie A:ssa, hän suuteli kädessään olevaa isän muistotatuointia ja heilutti perheenjäsenille katsomoon. Veljeksillä on pelipaidan selässä isän ja äidin syntymävuodet kunnianosoituksena kotia ja vanhempia ja vanhempien uhrauksia kohtaan.
- Se on kauheen ihana kunnianosoitus vanhemmille, Fatbardhe miettii.
Juttu on osa Futisvanhemmat-sarjan juttusarjaa, jossa tähtien futisvanhemmat kertovat, millaista oli olla vanhempana tulevalle tähdelle. Luvassa vielä Mikael Forssellin ja Joel Pohjanpalon perheen ajatuksia futisvanhemmuudesta.