Tämä lauantai omistetaan suomalaiselle tangolle. Ensiksi nähdään Tangomarkkinoiden 2016 jännittävä Kuningatarfinaali Yle TV1:ssä klo 21.00 alkaen, minkä jälkeen siirrytään tangotunnelmaiseen Tartu Mikkiin -studioon. Toiveuusinnassa kilpailevat todelliset Seinäjoen tangokuninkaalliset; Johanna Pakonen, Tuomas Myllylä, Kyösti Mäkimattila ja Heidi Pakarinen.
Vuoden 2013 kuningatar Heidi Pakarinen ei jätä upealla äänellään ketään kylmäksi. Hän keikkailee ahkerasti ja osallistui vuonna 2015 Uuden Musiikin Kilpailuun discovivahteisella kappaleella Bon Voyage. Vuonna 2013 tangokuninkaaksi kruunattiin miehinen ääni Kyösti "Kössi" Mäkimattila. Kyösti on julkaissut ahkerasti levyjä ja jopa kaksi kirjaa.
Seinäjoen kuninkaallisia ovat myös illan toisen kisajoukkueen edustajat. Vuoden 2002 kuningatar Johanna Pakonen keikkailee ahkerasti Omenapuu-orkesterinsa kanssa. Suositun Unelmavävyt-bändin solistina puolestaan aloitti viime talvena Tuomas Myllylä, joka on niin ikään tuttu ääni tangofinaaleista.
Tämä ilta on laulun juhlaa ensimmäisestä tahdista alkaen, joten nyt kannattaa tulla mukaan viihtymään ja nauttimaan! Tämä nelikko osaa suorastaan herkutella sävelillä. Orkesteri antaa tahtia ja tangonelikko maustaa iltaa saumattomasti upeilla tulkinnoilla, stemmoilla ja jopa erilaisin koreografioin. Nyt kannattaisi siellä kotonakin himmentää kattovalo ja sipaista taas hieman perunajauhoa parkettiin, niin johan tunnelma vastaa tätä upeaa tarjontaa täydellisesti. Voilà ja olé!