Hyppää pääsisältöön

Helsingin juhlaviikkojen 2016 suorat videokonsertit kotiisi, ole hyvä!

Tulossa Helsingin juhlaviikoilla 2016: Classical Trancelations -konsertti.
Tulossa Helsingin juhlaviikoilla 2016: HKOn Classical Trancelations -konsertti. Tulossa Helsingin juhlaviikoilla 2016: Classical Trancelations -konsertti. Kuva: Heikki Tuuli ajo-opetus,Helsingin kaupunginorkesteri

Elo-syyskuussa voit katsoa suorana netissä ja kuunnella radiossa neljä Helsingin juhlaviikkojen klassisen musiikin konserttia. Merkkaa siis nämä kalenteriisi:

Avajaiskonsertissa Dalia Stasevska & HKO & RSO

pe 19.8. klo 19
Musiikkitalo, konserttisali
Helsingin kaupunginorkesteri
Radion sinfoniaorkesteri
Joht. Dalia Stasevska, sol. Lauri Porra, omniwerk, rap-artisti Paperi-T sekä Danceteam International
Lauri Porra Kohta, kantaesitys
Magnus Lindberg Two Episodes, Suomen ensiesitys
Felix Mendelssohn Kesäyön unelma, alkusoitto
John Luther Adams Become Ocean
Yle Radio 1 & yle.fi/klassinen

Säveltäjä ja basisti Lauri Porra.
Lauri Porra. Säveltäjä ja basisti Lauri Porra. lauri porra
Kapellimestari Dalia Stasevska.
Dalia Stasevska. Kapellimestari Dalia Stasevska. Kuva: Kaapo Kamu Dalia Stasevska
räppäri Paperi T
Paperi-T. räppäri Paperi T paperi t

Lowland & DJ Orkidea & Pessi Levanto & Klaus Mäkelä & HKO & Ahjo Ensemble

Classical Trancelations in Concert

pe 26.8.2016 klo 22.30
Musiikkitalo, konserttisali
Helsingin kaupunginorkesteri
joht. Klaus Mäkelä
Classical Trancelations in Concert yhdistää ainutkertaisella tavalla perinteisen konsertin ja rave-tapahtumien teknisen tuotannon valoista äänentoistoon.
Ohjelmassa kantaesityksinä Lowlandin ja Pessi Levannon orkesterisovituksia tanssimusiikkiklassikoista sekä mm. Daruden Sandstorm, Faithlessin Insomnia ja Eric Prydzin Opus.
HUOM! vain verkossa yle.fi/klassinen

Kapellimestari ja sellisti Klaus Mäkelä.
Klaus Mäkelä. Kapellimestari ja sellisti Klaus Mäkelä. Kuva: Heikki Tuuli 2015 Klaus Mäkelä
Lowland.
Lowland. Lowland. lowland
DJ Orkidea.
DJ Orkidea. DJ Orkidea. DJ Orkidea

Lang Lang & Lintu & RSO

to 1.9.2016 klo 19
Musiikkitalo, konserttisali
Radion sinfoniaorkesteri
Joht. Hannu Lintu, sol. Lang Lang, piano
Ludwig van Beethoven Coriolan-alkusoitto op. 62
Ludwig van Beethoven Pianokonsertto nro 4
Einojuhani Rautavaara Lintukoto
Sergei Prokofjev Pianokonsertto nro 3
Yle Radio 1 & yle.fi/klassinen

Pianotaiteilija Lang Lang.
Pianotaiteilija Lang Lang. Pianotaiteilija Lang Lang. Kuva: ALL RIGHT RESERVED Lang Lang

Kapellimestarina Gustavo Dudamel

Venezuelan Simon Bolívar -sinfoniaorkesteri

pe 2.9.2016 klo 19
Musiikkitalo, konserttisali
Simon Bolívar -sinfoniaorkesteri
joht. Gustavo Dudamel
Paul Desenne Hipnosis Mariposa
Heitor Villa-Lobos Bachianas brasileiras nro 2
Maurice Ravel Daphnis et Chloé, sarja nro 2
Maurice Ravel La valse
Yle Radio 1 & yle.fi/klassinen

Kapellimestari Gustavo Dudamel ja Simón Bolívar -nuoriso-orkesteri.
Kapellimestari Gustavo Dudamel ja Simón Bolívar -nuoriso-orkesteri. Kuva: The Simón Bolívar Symphony Orchestra of Venezuela 2014 Gustavo Dudamel,Simón Bolívar -nuoriso-orkesteri

HUOM! Kaikissa konserteissa maarajaus: katsottavissa vain Suomessa.
POIKKEUS: Avajaiskonsertin klipit lukuunottamatta John Luther Adamsin teosta katsottavissa 30 vrk ilman maarajausta.
MUUTOS 23.8.: Classical Trancelations in Concert pe 26.8. ilman maarajausta

  • KPKO:n iskevä juhlajulkaisu osoittaa orkesterin vahvuudet

    KPKO:n iskevä juhlajulkaisu osoittaa orkesterin vahvuudet

    Äänitysprojektien toteuttaminen pandemiaolosuhteissa ei useimmiten ole ihan suoraviivainen prosessi. Tämän sai omakohtaisesti todeta myös 50-vuotisjuhlavuottaan viettävä Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri. Lykkäyksistä huolimatta saatiin ensimmäinen julkaisu uuden taiteellisen johtajan viulisti Malin Bromanin kanssa tehtyä.

  • Eero Hämeenniemen improvisaatioissa on luonnetta ja syvyyttä

    Hämeenniemen improvisaatioissa on luonnetta ja syvyyttä

    Säveltäjä Eero Hämeenniemen (s. 1951) itsenäisen ajattelun tulokset ovat viime vuosikymmenten aikana löytäneet muotonsa niin soivassa ja kuin kirjallisessakin muodossa. Tällä kertaa puhuu muusikko Hämeenniemi, jonka pianoimprovisaatiot heijastelevat muun muassa jazz-, gospel-, barokki- ja karnaattista musiikkia.

  • Laulu-Miehet tulkitsevat Melartinia tulisesti

    Laulu-Miehet tulkitsevat Melartinia tulisesti

    Säveltäjä Erkki Melartinin (1875–1937) musiikkia ei äänitteillä tai konsertiohjelmistoissa liian usein vastaan tule. Tämä on tietysti harmillista, koska Melartinin herkkävireistä äänistöä kuulisi mielellään enemmänkin. Melartin hehkui etenkin orkesterisäveltäjänä, mutta muutakin kiinnostavaa hänen tuotannostaan löytyy.

  • Seitakuoro juhlii ensitaltoinneilla

    Seitakuoro juhlistaa neljällä uudella ensitaltoinnilla

    Rovaniemellä toimiva Seitakuoro on yksi pohjoisen tärkeistä kulttuuritoimijoista ja lappilaisen identiteetin ylläpitäjistä. Kadri Joametsin johtaman kokoonpanon uusin julkaisu huipentaa kymmenen vuotta sitten alkaneen Lappi-trilogian. Edeltävillä levyillä soi pääosin vuosien varrella kuoron konserteissa tutuksi tullut ohjelmisto.